• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Vali Baruş’un köy ziyaretleri sürüyor

  Vali Baruş’un köy ziyaretleri sürüyor

  Vali Baruş’un köy ziyaretleri sürüyor

  Vali Aydın Baruş; çalışma ziyareti kapsamında Isparta Merkeze bağlı Darıderesi, Kadılar ve Direkli köylerini ziyaret etti. Köylerde vatandaşlarla ve öğrencilerle bir araya geldi.

  İlk olarak Darıderesi köyünde vatandaşlar ile bir araya gelen Vali Baruş sözlerine bu sabah Düzce’de yaşanan depremden dolayı geçmiş olsun dileklerini ileterek başladı. Vali Baruş  “Düzce halkına çevre illerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Çok şükür şu ana kadar bir can kaybı bildirilmedi ama her zaman bu tür afetlere hazırlıklı olmamız gerektiğini bir kez daha bizlere hatırlattı. Darıderesi köyümüz küçük bir köy, 72 hane civarında, arazi yapısı itibariyle eğimli bir araziye sahip bir köyümüz. Tabi geçim kaynakları sınırlı ama burada kalan vatandaşlarımızın da hayat standartlarının yükseltilmesi, en azından ulaşım kaynaklarının, altyapı hizmetlerin ulaşım imkanlarının korunması ve standartlarının iyileştirilmesi ile ilgili İl Özel İdaremiz olarak ve diğer kurumlarımız olarak çalışmalarımızı yapıyoruz. Tabii arazi çok engebeli olduğu için kışın zannedersem yoğun kar yağışında yol açma önem kazanıyor. Onun için Özel İdaremiz planlamasını yapacak bu köyümüzün ulaşım imkanlarının sağlanması konusuna öncelik verilecek. Bugün sizlerle beraber olmaktan gerçekten mutluyuz. Sizlerle sohbet etmek en azından ilk elden sizlerden köy ile ilgili konuları, sorunları dinlemek bizlere memnuniyet veriyor. Bu ziyaretlerde ki amacımız da bu zaten” dedi.

  Konuşmasının ardından Vali Baruş vatandaşların talep ve önerilerini dinledi.

  İkinci durağı Kadılar köyü ziyaretine köy sosyal tesisinde vatandaşlarla bir araya gelerek başlayan Vali Baruş burada yaptığı konuşmada ise “Köylerde sosyal hayatın canlılığı sağlayan en önemli göstergelerinden birisi okullar. Okullarda sadece okul hayatının devam ettirilmesi değil aynı zamanda köylülerimizin de sosyal yaşam alanı olarak okullarımızı kullanmasını istiyoruz. Sosyal yaşam merkezi olarak buralarda faaliyet yürütüyoruz. Köylülerimizin gerek tarımla ilgili olsun veya diğer konularda olsun Halk Eğitim kurslarını almasını sağlamaya çalışıyoruz. Köylümüzün arzusuna göre özellikle hanımefendilerin taleplerine göre yine çiftçilikle uğraşan vatandaşlarımızın da taleplerine göre bu kursları açabiliriz. Sizin de böyle bir talebiniz varsa bu kursları gerçekleştiririz. Arıcılık kursu olur, kadınlar için biçki-dikiş, nakış kursları olabilir veya diğer el beceri kursları olabilir. Bunların hem sosyal hayatın canlılığına katkı getireceğine inanıyoruz hem de köylülerimize normal günlük yaşamlarında katkı sunacak geçim kaynaklarını çeşitlendirerek beceriler kazandıracağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

  Ardından vatandaşların talep ve önerilerini dinleyen Vali Baruş iletilen taleplerle ilgili beraberinde bulunan müdürlerin çalışma yapması talimatı verdi.

  Kadılar İlkokulu’nu da ziyaret eden Vali Baruş öğrencilerin derslerine katılarak öğrencilerle uzun uzun sohbet etti.

  Son ziyaretini Direkli köyüne gerçekleştiren Vali Baruş vatandaşlarla bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada da köy yaşantısının önemine dikkat çeken Vali Baruş “Köylerimizdeki bu toplantılarda özellikle hanımefendilerin iyi katılım gösterdiğini görüyoruz. Kadınlar köyün sorunlarına vakıflar tabii günlük yaşantıda onların karşılaşmış olduğu problemler veya sorunlar veya onların da köyün sosyal hayatına yönelik dilekleri daha canlı oluyor. Onların da görüşlerini alarak köyümüzde yapmamız gereken çalışmaları tespit noktasında daha isabetli kararlar veriyoruz. Sizlerin de böyle yoğun bir şekilde iştirak etmenizden dolayı teşekkür ediyorum. Direkli köyümüz canlı bir köy, yani nüfusu yaklaşık bin civarında. Hane sayısı fazla olan köylerimizden birisi bu canlı hayatın direkli köyünde devam etmesini istiyoruz. Bunun için de köyümüzün alt yapısının iyileştirilmesi, sorunlarının çözülmesi, diğer taraftan sosyal çalışmaların da sürdürülmesi noktasında elimizden geleni yapıyoruz. Ekonomik ve sosyal hayatının iyileştirilmesi açısından çiftçilerimizin, hayvancılık yapan vatandaşlarımızın desteklenmesi noktasında hükümetimiz zaten gerekli düzenlemeleri yapıyor ve gerekli destekleri de veriyor. Ama Valilik olarak İl Özel İdaresi olarak ve diğer kurumlar olarak destek olabileceğimiz noktada neler varsa onları da sırası geldiğinde sizlere aktarma imkânımız olacak. Diğer taraftan sahip olduğumuz tarım arazilerinin gerektiği şekilde işlenmesi noktasında da bizler köylerimizde tohumluk dağıtımı, diğer tarım türlerinin, meyveciliğin ve arıcılığın teşvik edilmesi noktasında da elimizden geleni yapacağız. Tabii köylerimizdeki yaşam standardının da yükselmesi şehre olan göçün önüne geçecektir. Bu anlamda sizlere, köylerde kaldığınız için, köylerde yaşamınızı devam ettirdiğiniz için, bu topraklara sahip çıktığınız için bir kez daha teşekkür ediyoruz. Yani topraklara sahip çıkmak çok önemli çünkü bu toprakları siz istemezseniz yarın başka birileri gelir satın alır veya kiralar. Mutlaka bir şekilde işlenir bu topraklar ama sizin sahip çıkmanız çok önemli. Çocuklarınızla birlikte bu mücadeleyi vermeniz çok önemli” diye konuştu. Ardından Direkli İlkokulu ve Ortaokulu’nu ziyaret eden Vali Baruş öğrencilerin derslerine katılarak onlarla keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Vali Baruş’a ziyaretlerinde İl Jandarma Komutanı Albay Sabri Küyük, İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Karakaya, İl Milli Eğitim Müdürü Erhan Baydur, İl Genel Sekreteri Mahmut Zadeoğlu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanıma Vakfı Müdürü Alpay Acar ile İl İdare ve Denetim Müdürü Figen Beşik eşlik etti.

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler