• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Üzüm Pazarı’nın çoğu bitti azı kaldı

  Üzüm Pazarı’nın çoğu bitti azı kaldı

  Üzüm Pazarı’nın çoğu bitti azı kaldı

   

  Şehrin 461 yıllık yapısıyla en eski kalıntılarından olan Üzüm Pazarı’nda restorasyon çalışmaları bütün hızıyla sürüyor.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle, Isparta Belediyesi tarafından içerisinde 110 dükkanın bulunduğu Tarihi Üzüm Çarşısının ilk adası olan ve içerisinde 4’ü tescilli toplam 11 dükkanın bulunduğu bölümün restorasyon çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor.

  Yılda on binlerce müşteriyi misafir eden Üzüm Pazarı’nda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Isparta Belediyesi tarafından restorasyon çalışmasının 1 yıl sonra tamamen bitmesi bekleniyor.

  Kanuni Sultan Süleyman döneminde 1561 yılında Mimar Sinan stilinde yaptırılan camiye gelir oluşturması için inşa edilen Üzüm Çarşısı yıllara meydan okuyor. 110 adet dükkan bulunan tarihi çarşıda yaklaşık 60 esnaf hizmet veriyor. Restorasyonun bir yılda tamamlanması hedefleniyor.

  Konuyla ilgili olarak gazetemize bilgi veren Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen: “

  Seçimden önce ve seçildikten sonra ne söz verdiysek yerine getiriyoruz. Bundan sonraki sözlerimizde harfiyen yerine gelecektir. Esnafımız bize çok yardımcı oldu. Kendilerine gittik, burada ne gibi bir işlem olacağını anlattık. Burayı, çocukluğumuzda olduğu gibi yine cazibe merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Tarihi yapısıyla bizlere nostalji yaşatan bu alanı gelecek nesillerimize en iyi şekilde aktarmayı hedefliyoruz” dedi. (Büşra Çam)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler