• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > TÜRKİYE FİNALLERİNE KATILMAYA HAK KAZANDILAR

  TÜRKİYE FİNALLERİNE KATILMAYA HAK KAZANDILAR

  TÜRKİYE FİNALLERİNE KATILMAYA HAK KAZANDILAR

  Gönen Senirce Göltaş Ortaokulu ve Gönen Güneykent Yunus Emre Ortaokulu öğrencilerinin birlikte hazırladığı “Görme Engellilerin Gözleri Braille Alfabesi Öğrenme Materyali” isimli projeleriyle TÜBİTAK tarafından düzenlenen 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Türkiye Finallerine katılmaya hak kazandılar.

  Amacı, ortaokul öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak olan yarışmaya 2021-2022 yılında toplam 15.674 proje başvurusu yapılmıştır. Bunlardan 1219 tanesi proje bölge finallerine davet edildi. Görme engelli öğrencilere Braille Alfabesini öğretmek amacıyla öğrencilerimizin tasarladığı proje, seçilen 1219 proje arasında yer alarak Konya bölge finallerine davet edildi. Konya bölgesinde Antalya, Konya, Afyonkarahisar, Karaman, Burdur ve Isparta illerinin yer aldığı 28-31 Mart 2022 tarihleri arasında gerçekleşen Konya Bölge Finallerinde öğrencilerimizin projesi birçok özel okul ve Bilsem gibi nitelikli okulların projelerini geride bırakarak Yazılım Kategorisinde Bölge Birincisi oldu. Öğrencilerimiz bu başarı ile 30 Ekim- 4 Kasım 2022 tarihleri arasında yapılacak olan Türkiye Finallerine katılacak 13 projeden biri olmaya hak kazandı.

  Senirce Göltaş Ortaokulu ve Güneykent Yunus Emre Ortaokulu öğrencileri Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri Leyla Büyükgökoğlan ve Erdem Büyükgökoğlan rehberliğinde katıldıkları yarışmalarda 2020 yılında Atıkları Ayrıştırma, Organikleri Gübreye Dönüştürme Robotu isimli proje ile Türkiye Finali Mansiyon Ödülü, 2021 yılında Pestisit Temizleme Robotu ve Teknolojik Yaşam Üçgeni isimli projeleri ile Konya Bölge Sergisi daveti, 2022 yılında Afetleri Birlikte Aşalım Eğitsel Oyunu isimli proje ile Japonya Uluslarası İşbirliği Ajansı ve Türk Japon Vakfı tarafından düzenlenen Afet Risk Azaltma Proje Yarışmasında Türkiye Finali Teşvik Ödülü kazanmışlardı.

  İl Millî Eğitim Müdürü Erhan Baydur bu yarışma kapsamında Türkiye finallerine Isparta’dan katılan tek proje olma özelliğini taşıyan projenin ekibini makamında ağırladı.  Öğrenci ve öğretmenlere hediyeler takdim eden Baydur, finalde ekibe başarılar diledi.

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler