• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Sahte burs siteleri öğrencileri hedef aldı 

  Sahte burs siteleri öğrencileri hedef aldı 

  Sahte burs siteleri öğrencileri hedef aldı 

  Üniversite tercihlerinin açıklanmasıyla, burs olanaklarını araştırmaya başlayan öğrencilerin sahte burs sitelerine karşı dikkatli olması gerektiğini belirten ISUBÜ Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Ahmet Ali Süzen, önemli uyarılarda bulundu.

  Süzen ’in açıklamalarında, “Dolandırıcılar hedefine ulaşmak için her fırsatı değerlendiriyorlar. Senaryoyu üniversite öğrencileri üzerine yazarak onları hedef alıyorlar.

  Üniversite tercihlerinin açıklanmasıyla beraber öğrenciler burs arayışına girdiler. İnternet üzerinden çeşitli yerlere burs başvurusunda bulunan öğrenciler için dolandırıcılar da harekete geçti.

  Sahte burs başvurusu siteleri açan dolandırıcılar, öğrencilerin kişisel bilgilerini çalıyor ya da başvuru ücreti adı altında ücret istiyorlar. Hedeflerine ulaştıktan sonra da sırra kadem basıyorlar.

  Dolandırıcıların sosyal medya veya reklam aracılığıyla öğrencilere ulaştığını belirten ISUBÜ Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Ahmet Ali Süzen, “Mail veya mesaj yoluyla gelen burs reklamlarında linke tıklanmamalı” dedi.

  Süzen: “Tercih dönemi bitti.  Öğrenciler, yurtlar konaklama veya burs imkanıyla karşı karşıya kalınıyor. Birçok vakıf ve kuruluş burs veriyor. Bu sürecin yürütülmesi de ister istemez web sayfaları üzerinden yürütülüyor belirli başvuru süreçleri oluyor tabi dolandırıcılarda belirli dönemleri fırsat biliyorlar o güvendiği kurumun yada herkesin bildiği kurumun web sayfalarını kopyalıyorlar o web sayfasının sonunu değiştiriyorlar adres kısmında belki gözümüze ilişmeyecek ufak karakterleri değiştiriyorlar farklı rakamlar koyaraktan bir şekilde bizlere reklamlarla sosyal medya üzeninden ulaşıyorlar bu tarz durumlarda bizim hep tavsiye ettiğimiz yöntem internette arama motorlarını kullanın ulaşmak istediğiniz vakıftır kuruluştur ismini yazın arama motorlarında ilk çıkanlar daha çok doğruyu gösterir ki burada sponsorlu bağlantıları demiyoruz çünkü para verip dolandırıcılar reklam çıkabiliyorlar ama sponsorlu bağlantı içermeyen normal linkler arama motorlarında 6 ay gibi 1 yıl gibi bir zaman içinde ön plana çıkabiliyorlar ki dolandırıcılık içerikli sayfalar bu kadar uzun süre aktif kalmıyorlar onun için arama motorları üzerinden adresi bilmiyorsak  gitmemiz  bizi sıkıntıya düşürmez  sorun oluşturmaz.” Dedi. (Haber Merkezi)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler