• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Ovalık kesimde neolitik döneme ait yerleşim yerleri tespit edildi

  Ovalık kesimde neolitik döneme ait yerleşim yerleri tespit edildi

  Ovalık kesimde neolitik döneme ait yerleşim yerleri tespit edildi

  Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından düzenlenen “Arkeoloji Bölümü Sohbetleri” kapsamında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Eşref Abay öğrencilerle buluştu.

  FEF Türker Taşaltın Konferans Salonunda gerçekleştirilen “Tarih Öncesi Dönemlerde Yukarı Menderes Havzası ve Yeni Dönem Beycesultan Kazıları Sonuçları” konulu söyleşide, Beycesultan Höyüğü Kazı Başkanı olan Prof. Dr. Abay, Yukarı Menderes Havzasında gerçekleştirilen kazılar hakkında bilgi verdi. Özellikle ovalık kesimde, neolitik döneme ait yerleşim yerleri tespit ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Abay, “Aynı şekilde dağlık bölgelerde de benzer tespitlerde bulunuldu fakat dağlık kesimlerdeki bulgular ovalık kesimlerden daha eski tarihli olarak, neolitik dönemin başlangıcına denk geliyor.” dedi.

  Ovaları ve dağları gözlemleyerek bu topraklardaki yerleşim geçmişine dair bulgulara ulaştıklarını belirten Prof. Dr. Abay, Ekşi Höyük, Beycesultan Höyüğü, Kepir Höyük, Ömer Höyük, Asma kuyu Höyük, Kocainüstü Höyüğü, Sütlaç Höyük, Belence Höyüğü, Değirmen Höyüğü, İnandık Tepe gibi eski yerleşim yerlerine ait bilgileri aktardı.

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler