• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Orman Fakültesi’nde İlk Ders Etkinliği

  Orman Fakültesi’nde İlk Ders Etkinliği

  Orman Fakültesi’nde İlk Ders Etkinliği

  Orman Yangınları ve Ormanların Geleceği

  2021-2022 Akademik yılı açılış etkinliği kapsamında Prof. Dr. Tuncay Neyişçi’nin katılımıyla Orman Fakültesi’nde “Ülkemizde Orman Yangınları ve Ormanların Geleceği” konulu bir konferans gerçekleştirildi.

  ISUBÜ Orman Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Yılmaz Çatal’ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte orman yangınlarının sebepleri ve sonuçları hakkında tecrübelerini paylaşan Prof.Dr. Tuncay Neyişçi, Akdeniz bölgesinin bitki örtüsünün yangına uyum sağlamış türlerden oluştuğunu ve bu ekosistemlerin kendisini rahatlıkla yenileyebildigini belirtti.

  Ayrıca günümüzde orman kaynaklarımızı yangınların muhtemel zararlarından koruyabilmek için bir paradigma değişikliğine ihtiyaç olduğunu, bu çerçevede “orman yangınları ile mücadele etmek” yerine “orman yangınlarını yönetmeye” odaklanılması gerektiğini ifade etti. Yangın öncesinde, yangın esnasında ve yangın sonrasında yapılması gereken işlerin detaylı bir şekilde planlanmasının gerekli olduğunu, bu konuda gerekirse diğer kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışılması gerektiğini vurguladı. Geçtiğimiz yaz aylarında Antalya ve Muğla illerinde yaşanan ve ülkemizi teyakkuza geçiren büyük yangınlar hakkındaki soruları da cevaplandıran Neyişçi, sivil toplumun bu konuda göstermiş olduğu duyarlılığın ise memnuniyet verici olduğunu, bize düşen görevin ise orman yangınları konusunda daha fazla uzman yetiştirmek olduğunu belirtti. (ISUBÜ BASIN BÜROSU)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler