• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Memleket Partisi İzmir Milletvekili TBMM’de Isparta Gülünü Konuştu

  Memleket Partisi İzmir Milletvekili TBMM’de Isparta Gülünü Konuştu

  Memleket Partisi İzmir Milletvekili TBMM’de Isparta Gülünü Konuştu

  Dalga mı geçiyorsunuz?

  Memleket Partisi İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Ispartalı gül üreticilerinin sorunlarını gündeme getirdi. Artan maliyetler karşısında gül üreticisinin kan ağladığını söyleyen Milletvekili Çelebi, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

  Memleket Partisi İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısında Ispartalı gül üreticilerinin yaşadıkları sorunları gündeme getirdi.

  Milletvekili Çelebi, TÜİK verileriyle çiftçinin verilerinin bir türlü örtüşmediğini kaydederek, “Çiftçiyle ilgili bir TÜİK verileri var, bir de çiftçinin kendi verileri var. Gübrede TÜİK diyor ki, %62,4 geçen seneye göre artışlar. Çiftçi %130 – 150 diyor. Yemde TÜİK % 31,7 diyor 2020. Çiftçinin yaşadığı % 55 – 60. Enerjide TÜİK 23,3 diyor. Çiftçinin yaşadığı %50 – 60. Tarımsal ilaçta yüzde 12,2 diyor TÜİK. Çiftçinin yaşadığı %60. Tohumda %9,9 diyor TÜİK. Çiftçinin yaşadığı %50-60” ifadelerini kullandı.

  Çiftçinin kan ağladığını söyleyen Milletvekili Çelebi, “Çiftçi gerçekten kan ağlıyor. Isparta’da gül üreticisi örneği var. 2020’de zirai ilacı 100 liraya alıyor Ispartalı gül üreticisi. Bugün olmuş 180 – 200 lira. Mazotu 5 liraya alıyordu geçen sene. Bugün olmuş 8 lira.

  Gül çiçeğinin kilogramı geçen sene 7,35 TL olarak belirlenmişti Gülbirlik tarafından. Bu sene 7,80 lira belirlenmiş. Sadece 45 kuruş artmış gül çiçeğinin fiyatı. Diğer taraflarda yüzde 150 artmış, yüzde 100 artmış. Yüzde 50 artmış.

  Çok acı bir tablo; 100 kilogram gül çiçeği geçen sene 94,2 dolar. Bu sene 87,6 dolar. Çiftçiyi bitirmek istiyorlar. O verilen desteklerde bir yere kadar. Onlarda yetmiyor. O da zaten geri alınıyordedi.

  MECLİSE SORU ÖNERGESİ VERDİ

  Memleket Partisi İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, konuyla ilgili olarak TBMM’ye Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi de verdi.

  Çelebi, verdiği önergede; “Isparta Gülbirlik gül çiçeği kilogram fiyatını 7,80 TL olarak açıklamıştır. Geçen sene bu fiyat 7,35 TL olarak belirlenmişti. Geçen sene üreticinin 100 liraya aldığı zirai ilaç bu sene 180 – 200 lira olmuşken, 5 liraya aldığı mazot bu sene 8 lira olmuşken, tarımsal girdi maliyetleri yüzde 60’ın üzerinde artarken gül üreticisine reva görülen bu fiyat üreticiyle dalga geçmek değil midir?

  Dünya gül yağı ihtiyacının yüzde 65’ini tek başına karşılayan Isparta’da geçen sene 100 kilogram gül çiçeği 94,2 dolardı. Bu sene 100 kilogram gül çiçeği 87,6 dolar olmuştur. Bu alanda çiftçiyi koruyacak hangi tedbirleri alacaksınız? Sorularına cevap istedi.

  Öte yandan Memleket Partisi Isparta İl Başkanı Murat Yaltırak, “Memleket Partisi olarak kentimizin üreticilerinin yaşadıkları sorunları TBMM başta olmak üzere ilgili mercilerle, kurumlarla paylaşmaya ve üreticinin derdine derman aramaya devam edeceğiz. Isparta’da milletvekilimizin olmaması Isparta’yı sahipsiz bırakacağımız anlamına gelmesin. Önümüzdeki günlerde kentin farklı sorunlarını da TBMM’de gündeme getirmeye devam edeceğiz” dedi. (BORA TÜFEKLİ)

   

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler