• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Küçük bir kıvılcım geçim kaynağı oldu

  Küçük bir kıvılcım geçim kaynağı oldu

  Küçük bir kıvılcım geçim kaynağı oldu

  BAKA ve Eğirdir Belediyesinin iş birliği ile Sarıidris Kasabasında, Kültür Mantarcılığı demir ranza hibe desteği başvurusu projesi yapıldı.

  Sarıidris Belediye Başkanı Ramazan Pala, Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök, ve beraberindeki Destek Hizmetler Müdürü Gamze Göksu, Harita Mühendisi Ebubekir Genç, kasabada BAKA ve Eğirdir Belediyesi işbirliği ile Kültür Mantarı demir ranza hibe desteğinde bulunan 9 kişinin yerlerinde incelemelerde bulundu.

  Beldedeki mantar üremi ile ilgili bilgiler veren Sarıidris Belediye Başkanı Ramazan Pala, “15 yıl önce başlatılan kültür mantarcılığı halkın en önemli geçim kaynağı oldu. Günlük 20 tonun üzerinde mantar üretimi yapılan beldemizde yıllık kazanç ise 30 milyon lirayı geçmiş durumda” dedi.

  Başkanı Pala, Sarıidris’in Kültür Mantarcılığında marka olduğunu belirterek Doğu ve Güneydoğu illerindeki ticaret ve sanayi odası temsilcilerinin heyetler halinde bilgi almak için sık sık kasabayı  ziyaret ettiğini belirtti.

  Başkan Pala, mantar üretiminden yıllık ortalama 30 milyon lira gelir sağlandığını, bunun yanı sıra hayvancılık yapıldığını, elma üretiminin de yaygın olduğunu söyledi. Son yıllarda Kasabada alternatif tarım ürünlerinin de yetiştirildiğini belirten Pala, bu kapsamda goji berry ve çilek yetiştiriciliği yapıldığını da söyledi.

  Bir ailenin mantarcılıktan yıllık kazancının 80 bin lira civarında olduğunu belirten Başkan Pala, mantarcılığın birçok sektörü de beslediğini, yeni iş alanları yarattığını da belirtti. Tesislerin bakım ve yapım işleriyle bağlantılı olarak elektrik, demir doğrama, inşaat, klima ve nakliyeciliğin geliştiğini belirten Başkan Pala, “Burada binlerce insan ekmek yiyor. Destek verildiğinde sektör daha da büyüyecektir” ifadelerini kullandı.

  Başkan Pala ayrıca, bu proje yapımında emeklerinden dolayı Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök’e teşekkür etti. (MUSTAFA ÇİÇEN)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler