• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Köy okulları kapatılmasın

  Köy okulları kapatılmasın

  Köy okulları kapatılmasın

   

  İYİ Parti İl Başkanı Hasan Büyükçam, 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı nedeniyle yayımladığı mesajında, ulaşım sıkıntısından ötürü köy okullarının kapatılmasına tepki gösterdi.

  Uzun bir tatilin ardından okula başlayacak olan bütün öğrencilerin heyecanına ortak olduklarını belirten Başkan Büyükçam, yeni eğitim öğretim yılının hayırlara vesile olmasını diledi.

  Taşımalı eğitim sorununa değinen Büyükçam, “Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin okullarına, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuştuğu yeni bir eğitim öğretim dönemine daha başlıyor olmanın sevinç ve heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Fakat bugün taşımalı eğitim sisteminin getirdiği sorunlarla da boğuşuyoruz. Son 20 yılda, 20 binden fazla köy okulu kapatıldı. Taşımalı eğitim sistemi denilen garabet bir uygulamaya geçildi. Bugün tam tamına 700 binden fazla çocuğumuz köylerinden şehir merkezlerine taşınıyor. Çocuklar eğitime rahat ulaşamadığı ve her gün kilometrelerce mesafe katettikleri için yorgun, uykusuz bir şekilde derslere girip yine yorgun bir şekilde eve dönüyorlar. Sorunlar sadece bunlarla kısıtlı değil. Bu süreçte yüzlerce kaza yaşanıyor, yaralanan ve vefat eden çocuklarımız oluyor. Bu sistemin getirdiği bir başka olumsuzluk ise, köyde yaşayan nüfusun şehre taşınması ve üretimden kopması oldu. Köy okulları kapatılınca köy hayatı da canlılığını kaybetti. Tarım ve hayvancılık bitti. İktidarın uyguladığı değişiklikler sebebiyle ülkemizin eğitim sistemi bilinçli olarak çökertildi.

  İYİ Parti olarak milletimizin takdiriyle iktidara geldiğimizde ilk iş olarak taşımalı eğitim için harcanan parayla terk edilen köy okullarını yeniden tamir edeceğiz, her birini teknolojik yönden iyileştireceğiz. Köy okullarını açtığımızda unutturulmak istenen değerlerimize yeniden sahip çıkacağız.” dedi.

  Mesajında eğitimin paydaşları olan öğretmen, öğrenci ve velilere de seslenen Büyükçam, mesajında şu ifadelere yer verdi;

  Araştırıp sorgulama yeteneğine sahip, bilgi üretebilen ve bilimsel gelişmeleri takip edebilen nesiller yetiştirmek adına büyük bir heyecanla değerlendirilmesi gereken yeni bir eğitim öğretim dönemi daha başlıyor. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedefi doğrultusunda en önemli basamak nitelikli bir eğitimdir. Bu anlayıştan hareketle çocuklarımızın pozitif bilimleri kavramasının yanı sıra, milli ve manevi değerlerini öğrenme ve içselleştirmesi anlamında da iyi bir fırsat olarak görülmelidir.

  Sevgili gençler; sizler başarıyı yakaladıkça, toplum ve aile olarak bizler de mutlu ve huzurlu olacağız, geleceğimize o denli güvenle bakacağız.

  Bu kutsal mesleğin onurlu üyeleri, eğitimin temel taşı ve mimarı öğretmenlerimiz; öğrencilerimizin yetiştirilmesinde yapacağınız her türlü fedakarlık her türlü takdirin üstündedir.

  Yavrularını sevgiyle, ümitle okula hazırlamanın güzelliğini ve tatlı telaşını yaşayan saygıdeğer veliler; umut dolu yarınlarımız olan çocuklarımızın yetişmesinde şüphesiz ki en büyük görev size düşüyor.

  Bu duygu ve düşüncelerle 2022-2023 eğitim-öğretim yılının şehrimize, ülkemize, sizlere başarı ve hayırlar getirmesini diliyor, Türk eğitimine katkıda bulunan başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aramızdan ayrılan tüm öğretmenlerimizi saygıyla ve minnetle yâd ediyorum.”

  (Haber Merkezi)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler