• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Isparta 5 Yaşta %100 Okullaşma Oranına Koşuyor

  Isparta 5 Yaşta %100 Okullaşma Oranına Koşuyor

  Isparta 5 Yaşta %100 Okullaşma Oranına Koşuyor

  Millî Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı okul öncesi eğitimi yaygınlaştırma çalışmaları kapsamında 3 bin yeni anaokulu, 40 bin yeni ana sınıfı yapmak ve 5 yaş okullaşma oranının %100 olması hedeflendi.

  Eğitimde fırsat eşitliğini artırmak, okul öncesinde eğitime erişimi yaygınlaştırmak ve bakanlığımızın koyduğu hedeflere ulaşılması için Isparta’da yapılan çalışmaları değerlendiren İl Millî Eğitim Müdürü Erhan Baydur;

  “Bir insanın geleceğinin temeli çocukluğunun ilk 6 yılında atılıyor. Bunun için erken çocukluk eğitimi çok önemli. Bu yaşlarda çocukların fiziksel, zihinsel ve sosyal yönden gelişimine yönelik eğitim alması gerekiyor. Bu da okul öncesi eğitiminin önemini gözler önüne seriyor. Bu bağlamda okul öncesi eğitim kurumlarımızın çocukların kendilerini keşfetmesine ve potansiyellerinin ortaya çıkarılmasına yardım etmeleri de ayrıca dikkate değer bir konu.

  Okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak için yaptığımız çalışmalarla Isparta genelinde 5 yaş okullaşma oranı %97,3 olarak gerçekleşti. Ayrıca 9 anaokulu ve 58 anasınıfı açtık. Ana sınıflarımızdan 6 tanesini, ana okullarımızdan da 1 tanesini Köy Yaşam Merkezlerimiz bünyesinde açarak köylerimizdeki çocuklarımızın hizmetine sunduk.

  Okul öncesi eğitimde niteliğin artırılması için çalışmalarımız sürüyor. İnşaatı devam etmekte olan 3 ana okulumuza ek olarak 2023 yılında 5 anaokulumuzun da inşaatını tamamlayıp açmayı planlıyoruz. Böylece ilimizin okul öncesi eğitim anlamında herhangi bir derslik ihtiyacı kalmamış olacak” dedi.

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler