• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Gevher Türkan Berkand Atayalvaç’ı Kaybettik

  Gevher Türkan Berkand Atayalvaç’ı Kaybettik

  Gevher Türkan Berkand Atayalvaç’ı Kaybettik

  Yalvaç’ın yetiştirdiği değerlerden, Dr. Gevher Türkan Berkand Atayalvaç son yolculuğuna uğurlandı.  

  Yalvaç’tan yetişen ilk kadın doktor olduğu bilinen Atayalvaç, bir öğrenci yurdu, bir meslek yüksekokulu yapımının yanı sıra hayır kuruluşlarına yaptığı önemli yardımlarla Yalvaçlı hemşehrilerinin gönlünü kazanmıştı.

  Türkan Atayalvaç Kız Öğrenci Yurdu’nun yapımını sağlayan Dr. Atayalvaç, son olarak 2017 yılında eğitim ve öğretime açılan, ilçemizin 4. yüksek öğrenim kurumu olan Atayalvaç Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu binasını yaptırarak SDÜ’ye bağışlamıştı.

  Atayalvaç SHMYO’nun yapım süreci ve eğitime başlaması sürecinde birkaç kez ilçemize gelen Dr. Türkan Atayalvaç, İstanbul-Maltepe’deki evinde yaşama gözlerini yumdu.

  Merhum Atayalvaç’ın cenazesi İstanbul’da defnedildi.

  G.TÜRKAN BERKAND ATAYALVAÇ KİMDİR?

  Dr. G.Türkan Berkand Atayalvaç, 1926 yılında Yalvaç’ta doğmuştur. İlkokul 4. sınıfa kadar Yalvaç Gazipaşa İlkokulu’nda okumuştur. Yalvaç’ın yetiştirdiği ilk öğretmen olan, babası Süleyman Fehmi Atayalvaç’ın görevi dolayısıyla tahsiline Ankara’da devam etmiştir.

  İstanbul Tıp Fakültesi’nden 1947 yılında mezun olmuştur.  Doktor olarak ilk görev yerleri kendi isteği ile Savaştepe ve Kastamonu-Gölköy Köy Enstitüleri ve sonrasında Validebağ Sanatoryum ve Prevantoryum’dur.

  1953 yılında iç hastalıkları alanında ihtisas yapmak üzere Amerika’ya gitmiştir.  Türkiye’ye döndükten sonra yeniden Validebağ Sanatoryum ve Prevantoryum’da dahiliye mütehassısı olarak çalışmaya başlamıştır.

  1964 yılında yeniden Amerika’ya giderek ikinci bir dal olarak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ihtisasını da yapmış ve Amerika’da muhtelif hastanelerde görev yapmıştır.

  Profesörlük unvanını Amerika’da almıştır. 2010 yılında Türkiye’ye dönmüştür.

  Yalvaçlı ilk bayan doktordur.

  Yalvaç’ta 2000 yılında yaptırmış olduğu kız öğrenci yurdu halen hizmet vermeye devam etmektedir.

  Hayırsever Atayalvaç, 2015 yılında üniversitemizle yaptığı protokolle Atayalvaç Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu binasını yaptırmış ve söz konusu bina 2016 yılında hizmete girmiş olup, ilk öğrencilerini de 2017 Eylül’ünde almaya başlamıştır. (HABER MERKEZİ)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler