• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > “Gençlerini kitapla beslemeyen milletlerin sonu acıdır”

  “Gençlerini kitapla beslemeyen milletlerin sonu acıdır”

  “Gençlerini kitapla beslemeyen milletlerin sonu acıdır”

   

  Atatürk Kütüphanesi Kurucu Başkanı aynı zamanda Emekli Noter Mustafa Kemal Pınar, kitap okumanın toplum için önemine değindi. Özellikle gençlerin küçük yaşlarda kitap okumaya teşvik edilmesi gerektiğini belirten Pınar, “Gençlerini kitapla beslemeyen milletlerin sonu acıdır” dedi.

  Kütüphanesi adına kitap okuma etkinliği başlatıp yaptığı faaliyetlerle taktir toplamayı başaran Emekli Noter Mustafa Kemal Pınar, günümüzde özellikle genç kesimin kitap okuma alışkanlığının olmadığını söyledi.

  Kütüphane üyeleri, yazar ve şairlerle birlikte kısa bir söyleşi gerçekleştiren Pınar,  “ Atatürk Kütüphanesi olarak vatandaşların kütüphaneleri yakından tanımaları ve toplumu kitap okumaya teşvik etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Çünkü kitap okumak bir toplumun en büyük zenginliği olduğunun bilincinde olan bir topluluğuz. Toplumda ileri seviyelere gelmek istiyor isek okumak ve bilinçlenmekten başka çaremiz yok.  Çocuklarımıza rol model bir anne baba olmak ve en az bir saat kitap okuyarak onları okumaya teşvik etmeliyiz. Çünkü okumak beynin bağlantısını güçlendirir. Empati yeteneğini artırır, kelime dağarcığımızı geliştirir, stresi azaltır, iyi bir gece uykusuna hazırlar ve Depresyon belirtilerini hafifletmede yardımcı olur. Daha birçok faydaları olan Kitap okumak, toplumunda gelişmesine katkı sağlar.  Okullarda, kitap okuma ve kütüphane kullanma zevki, sevgisi ve alışkanlığının kazandırma amacıyla kütüphane hizmetlerine yönelik bilgiler verme, çevredeki kütüphaneler geziler düzenleme gibi etkinlikler düzenlenir.  Bugünde burada toplanma amacımız toplum bilincine kitap okumanın önemini anlatmak için değerli üyelerimiz, gönüllülerimiz ile bir araya geldik. Isparta İlimizde kitap okumak ve okumayı genç nesillere aşılamak amacıyla 2018 yılında faaliyete geçirdiğimiz Milli Egemenlik Atatürk Kütüphanesi tüm hızıyla çalışmalarına devam edecektir. İçinde bulunduğumuz bu kütüphaneye katkılarda bulunan siz katılımcılarımıza çok teşekkür eder. Başarılarımızın devamını dilerim.” Dedi (TUĞBA SEREL)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler