• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Esnafın Umudu Tam Açılma

  Esnafın Umudu Tam Açılma

  Esnafın Umudu Tam Açılma

  1 Haziran itibariyle başlayan yeni normalleşme süreci esnafa bir nebze de olsa nefes aldırdı. Ancak, onların en büyük korkusu, yeniden kapanma, en büyük umutları ise tam açılma. Mozaik Kafe İşletme Müdürü Ömür Nevresoğlu, süreci Demokrat muhabirine değerlendirdi.

  Koranavirüs sürecinin başından buyana hem ekonomik hem de psikolojik olarak sosyal yaşantımız derinden etkilendi. Getirilen kısıtlamalar birçok işletmelerin kapısına kilit vurdurdu. Yaz ayların gelmesiyle birlikte ise geçilen yeni kademeli normalleşme bir nebzede olsa aylarca kapalı kalan esnafın yüzünü güldürdü.

  Mozaik Kafe işletme müdürü Ömür Nevresoğlu yeni normalleşmede müşteri yoğunluğu, alınan tedbirler ve genel olarak süreç hakkında bilgi verdi. Nevresoğlu “Türkiye, hatta tüm dünya genelinde gündemi meşgul eden Koranavirüs başlığının altında ölüm ve vaka sayılarının yanı sıra şüphesiz ekonomik kayıplar oldu.  Çok sayıda personel çalıştırıyoruz. Yönetimde olanlar sadece işletmenin çarkının dönüp dönmediğine bakmaz. Çalışan personelin evine ekmek götürüp götüremediğine de bakar. İşletme sahibimiz Emre Altuğ ‘un da en çok dikkat ettiği hususlardan birisi budur. Pandemi sürecinde kapalı kaldığımız günlerde bile çalışanlarımızın maaşını ödemeye devam ettik. Onlarda sağ olsunlar çok güzel çalışıyorlar. Kısacası emeklerimizin karşılığını birlikte alıyoruz. Tabi bu durum bizim muhteşem sermayemiz olduğunu ya da geçilen yeni normalleşmede kısa sürede yüksek kazanç sağladığımız anlamına gelmez. Geçilen kademeli normalleşme ile yavaş yavaş toparlanmaya çalışıyoruz” dedi.

  İşletme müdürü Ömür Nevresoğlu, “Aldığımız önlemlerle gelen müşterilerimize güven aşılayıp keyifli vakitler geçirmelerine ortam hazırlıyoruz. Ateş ölçümü, HES kodu sorgulaması, kolanya ve dezenfektanlarımızla masalarımızın araları sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde ayarlayıp müşterilerimize hizmet veriyoruz” şeklinde bilgi verdi.

  Koranavirisün etkilerinden söz eden Mozaik Kafe İşletme Müdürü Ömür Nevresoğlu, olası kısıtlamanın ihtimallerini de değindi. Nevresoğlu “Tam kapanma korkusunu virüsün baş gösterdiği yıldan buyana bütün işletmeci arkadaşlarım yaşadı ve yaşamaya devam ediyor. Günlerce hatta bazen aylarca kapalı kaldık. Artık sabrımızın tükendiği noktadayız. Çünkü ödemelerimizin gecikmesi ve faizlerimizin katlanarak artması bizi mağdur etti. Doğal olarak birçok insan tam kapanma yanlısı değil. Sağlığımız açısından sosyal mesafemizi korumak için kapanma güzel ama altını çizerek söylüyorum destekli kapanma gerekiyor. Dünya’da birçok ülke bizim verdiğimiz savaşı veriyor. Ancak verilen devlet desteği ile insanlar sadece sağlık sorunlarına odaklanabiliyor. Türkiye’de ise özellikle esnafın sağlık sorunlarıyla ilgili düşüncelerinin yanı sıra ekonomik kaygıları var” şeklinde konuştu. (TUĞBA SEREL)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler