• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > “Eğirdir Gölü, Can Çekişiyor”

  “Eğirdir Gölü, Can Çekişiyor”

  “Eğirdir Gölü, Can Çekişiyor”

  İYİ Parti Milletvekili Aylin Cesur, Eğirdir’de çeşitli temaslarda bulundu. Burada iktidara seslenen Cesur, Eğirdir Gölü’nün can çekiştiğini belirterek “Eğer biz Eğirdir Gölünü koruyamazsak ortada ne Eğirdir kalır, ne Isparta’nın içme suyu kalır, ne tarımsal amaçlı kullanılan bir yer kalır” dedi.

   

  İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, Eğirdir ilçesine geldi ve temaslarda bulundu. İYİ Parti Isparta İl Başkanı Mustafa Şimşek, Merkez İlçe Başkanı Murat Çağrı Yıldız, İl ve İlçe teşkilatları ile İYİ Parti Eğirdir İlçe Teşkilatına ziyaretle başlayan program, Eğirdir halkı ile buluşarak devam etti. Vatandaşlar tarafından sevgi ile karşılanan Cesur ve beraberindekiler, Eğirdir esnafını tek tek gezerek sorunlarını dinledi, notlar aldı! “Bizim sorunlarımızı sizden başka gelip dinleyen yok” diyen Eğirdir esnafının hükümete serzenişi de dikkat çekti.

  Ülkenin içinde bulunduğu kötü ekonomik durum için Cesur, “Ülkemizdeki, Isparta’mızdaki bütün sorunların farkındayız ve bunlar için sürekli kanun teklifleri, araştırma ve soru önergeleri veriyor ve sorunları Meclis’e getiriyoruz. Ancak tümü iktidar ve ortağı tarafından reddediliyor. Bu sorunların çözümü için, meclisi çalışır hale getirmek ve bunun için de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden vazgeçerek iyileştirilmiş parlamenter sisteme geçmek lazım” açıklamalarında bulundu.

  Cesur ve beraberindekiler, daha sonra Eğirdir Gölü’nde yerinde incelemelerde bulundular ve göldeki çekilmeleri izledikten sonra, Eğirdir Gölü’nün, Eğirdir’in sorunlarına değindi, çözüm önerilerini sıraladı.

  Cesur, son zamanlarda atık su arıtma tesislerinin çalışmadığını, tarımsal zirai atıkların yer altı suyu ile Eğirdir Gölü’ne karıştığını ve suların kaygı verici ölçüde çekildiğini belirtirken Göl’ün zarar görmesi ile Eğirdir’in de tarım, turizm ve güzel yaşam açısından zarar görmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. “Eğirdir Gölü kirlendi ve artık S.O.S veriyor” diyen Cesur, Eğirdir’in korunması konusunda iktidarın yerel seçimde verdiği vaatleri tutmadığını hatırlattı:

  “2018 yılı Kasım ayında Eğirdir Gölü ile ilgili hidrolojik modelleme konusuna geçilmesi için bir araştırma önerge verdim. Daha sonra tekrar bir araştırma önergesi verdim. Ama maalesef iktidar partisi ve onun ortağı tarafından reddedildi.” diyen Cesur, Eğirdir Gölü söz konusu olunca bu işin iktidarı muhalefeti olmaması gerektiğinin altını çizdi ve “Gerekirse bu süreç için iktidar ile de beraber çalışmaya hazırız, yeter ki gölümüzü kurtaralım” diyerek çözüm çağrısında bulundu.

  Eğirdir Gölü özel hükümlerinin revize edilerek, Eğirdir Gölü’nün gelecek nesillere bırakmak ve turizme kazandırmak için korunması gerektiğini dile getiren Cesur, “Bütün bunların yapılabilmesi için İYİ Parti olarak biz göreve talibiz, bunu ilk günden beri söylüyoruz.” diye belirtti.

  “EĞİRDİR GÖLÜ BİZİM GÖZBEBEĞİMİZ”

  Abdullah Kemal Sinan’ın Eğirdir Gölü’nün sorunlarını dile getirmesi üzerine bir açıklama yapan İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur; “Eğirdir’imiz gerçekten Türkiye için bulunmaz bir cennet. Sadece Isparta’mız için değil. Eğirdir’i Eğirdir yapan en önemli şey Eğirdir Gölü. Eğirdir Gölü bizim gözbebeğimiz. Eğer biz Eğirdir Gölünü koruyamazsak ortada ne Eğirdir kalır, ne Isparta’nın içme suyu kalır, ne tarımsal amaçlı kullanılan bir yer kalır.  Eğirdir Gölü’ne sadece görsel olarak bakmamak lazım. Isparta’nın en önemli kaynaklarından bir tanesi tarım, hayvancılık ve özellikle elma. Tarım içen en büyük kaynak da Eğirdir Gölü. Eğirdir Gölü bizim en önemli hazinemiz ve kaynağımız. Burası Türkiye’nin içme suyu rezervi olarak geçiyor. Bunu yok sayamayız. Mutlaka müdahale edilmesi gerekiyor. Eğirdir Gölü aynı zamanda bir kuş cenneti yeri. 250 kuş türü Eğirdir’de, dolayısıyla bu kuş cennetini de korumamız gerekiyor. Eğirdir Gölü Türkiye’nin ikinci tatlı su gölü, aynı zamanda bize ecdadımızdan kalan bir miras, bu mirası bizden sonraki geleceğe aktarmak bizlerin görevi.

  “DEVLETİN  TARIMSAL DESTEKLEME PROGRAMI YAPMASI GEREKİYOR”

  Son zamanlarda atık su arıtma tesislerinin çalışmadığını duyduk. Sözlerin tutulmadığını görüyoruz. Tarımsal zirai atıkların yer altı suyuyla direkt olarak Eğirdir Gölüne geldiğini biliyoruz. Bunlar çok ciddi ve sıkıntılı konular. Bir takım şeyler devletin elinde. Bazı şeyler yapılmadı, yapılanlar da yetersiz kaldı ve bugünlere gelindi.  Devletin  tarımsal destekleme programı yapması gerekiyor.  Bununla beraber Isparta’nın Elması, Gülü, lavantası milli tarım politikasına alınarak Eğirdir Gölü ile birlikte değerlendirilmelidir.” dedi.

  “TBMM’DE DEFALARCA DİLE GETİRDİK…”

  Eğirdir Gölü’nün sorunlarını defalarca Meclis kürsüsünden dile getirdiğini hatırlatan Milletvekili Cesur “…Şimdi gelinen noktada gölümüz gerçekten alarm veriyor. TBMM’nde defalarca göl S.O.S. veriyor, alarm veriyor dedim. Çevrecilik anlamında Burdur Gölüne dönmememiz lazım. Göl sularının çekilmesi ve Gölün bugünkü durumu Eğirdir halkını ve çevresindekileri tedirgin ediyor” diye konuştu.

  Milletvekili Aylin Cesur, sözlerine şöyle devam etti: “2018 yılı Kasım ayında Eğirdir Gölü ile ilgili hidrolojik modelleme konusuna geçilmesi için bir araştırma önerge verdim.  Daha sonra tekrar bir araştırma önergesi verdim. Ama maalesef iktidar partisi ve onun ortağı tarafından reddedildi.

  Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi var, daha bir çok bilimsel kuruluşumuzun bu konu ile ilgili yaptığı çalışmalar, çalıştaylar var. Eğirdir Gölü ile ilgili kendisini yetiştirmiş çok değerli uzmanlar var. Onlar bu işe gönül vermiş kişiler. Gerek sizin gazetenizde gerekse sosyal medyada, her platformda bir takım kamuoyu oluşturup yazıyorlar. Bunları da yakından takip ediyorum. Siz Eğirdir gazetesi olarak bu işe çok sahip çıkıyorsunuz. O yüzden de sizlere çok teşekkür ediyorum.

  “GÖLÜMÜZE SAHİP ÇIKALIM, BUNUN İKTİDARI MUHALEFETİ OLMAZ.”

  Eğirdir Gölü’nü bir an önce kurtarmalıyız. Eğirdir Gölü elden gidiyor. İktidar partisine, onların hizmete gelmiş belediyelerine, herkese sesleniyorum ki; Lütfen gölümüze sahip çıkalım.  Kamuoyu yaratalım. Bizlerin TBMM’nde dile getirdiğimiz problemleri hep beraber daha yüksek ses getirecek birliktelikler kuralım. Bunun iktidarı muhalefeti olmaz. Ben iktidar partisinin milletvekillerine buradan teklif ediyorum, sağlık alanında bazılarını yapabildik. Eğirdir Gölü ile ilgili bir araştırma önergesi verelim. Ya da onlar versin biz destekleyelim. Muhalefet olarak destekleyelim” dedi.

  “EĞİRDİR GÖLÜ KİRLENDİ VE ARTIK S.O.S. VERİYOR”

  Konuşmalarında Eğirdir Gölü özel hükümlerinden de bahseden Milletvekili Cesur, “Eğirdir Gölü özel hükümleri ile ilgili bir farklılık var. Eğirdir Gölü özel hükümleri uygulanmadı. Uygulanmadığı için de Eğirdir Gölü kirlendi ve artık S.O.S. veriyor. Ama bir de şu durum var. Eğirdir Gölü özel hükümleri uygulanırsa da bir çivi çakılamıyor.

  Burası bir turizm cenneti. Buraların etrafına yapılacak çok güzel işler  var. Biz burayı sağlık turizmine kazandırmayı da istiyoruz aslında. Pırıl pırıl, huzur dolu bir yer. İnşallah yapacağız. Spor kulüpleri için, gerek dağcılık anlamında, gerekse su sporları anlamında, her bakımdan Eğirdir çok önemli bir yer. Bütün bunların yapılabilmesi için bizler göreve talibiz. Bunu ilk günden beri söylüyoruz.”

  “İKTİDARA GELEN BELEDİYENİN SÖZLERİNİ TUTMASI GEREKİYOR”

  Milletvekili Cesur, Belediye seçimlerinde Eğirdir halkına verilmiş sözlerin bir an önce yerine getirilmesini beklediklerini belirterek  “…Bir de seçimlerde verilmiş sözler var. En son Eğirdir Belediye Başkanlığı seçimi yapıldı. Hepimizin bir takım iddiaları vardı. Şimdi iktidara gelen belediyenin sözlerini tutması gerekiyor. Eğirdir’in belediye başkanı göreve gelirken iktidar partisinin iddiası, uzun zamandır iktidarda olmayan bir belediyede yönetildiği için (ki bence bu da yanlış) seçilmiş olan başkan herkesin başkanı, herkesin belediyesi. Bunun siyasallaşmaması lazım. Seçim zamanı evet, seçim sonrası hayır. Bize oy verirseniz buraya hizmet gelir. Eğirdir halkı inanmış. Eğirdir halkı güvenmiş. Eğirdir halkı teveccüh etmiş. Evet buyurun siz iktidara gelin ki bu Eğirdir’in sorunlarını siz çözün demiş. O halde şimdi soruyorum siz geldiğinizden beri ne yaptınız?

  Ben size söyleyeyim ne yaptıklarını: Hala daha personel maaşını ödeyemeyen bir belediye ile karşı karşıyayız. Hala burada söz verilen sizlerden şehir içinden geçen yollar yapılmamış durumda. Hala daha Isparta yolunda kazalar olmaya devam ediyor. Arıtma tesisleri ve çevre düzenlemeleri yapılmamış. Gerek sporculara gerek turizm alanında vermiş oldukları sözler vardı. Onlar yapılmamış. Çevre düzenleme sözleri vardı hala daha planlamaya geçilmemiş. Ben elle tutulur, gözle görülür bir şey göremiyorum.

  Eğirdir doğalgaz bekliyor. Isparta şuradan şurası. Eğirdir Isparta’nın mahallesi haline gelmiş. Ama hala daha doğalgaz gelmemiş. Yapılan bir şey yok” diye konuştu.

  Eğirdir’deki ziyaretlerini tamamlayan Cesur, Isparta programı doğrultusunda Gelendost ilçesine hareket etti. HABER MERKEZİ

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler