• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Darıderesi 2 Barajı’nda Çalışmalar Devam Ediyor

  Darıderesi 2 Barajı’nda Çalışmalar Devam Ediyor

  Darıderesi 2 Barajı’nda Çalışmalar Devam Ediyor

  DSİ Isparta’ya yaptığı yatırımlarla verimli toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Isparta ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.  

  DSİ son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyor. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

  ISPARTA DARIDERE 2 BARAJI İÇMESUYU REZERVİNİ ARTIRACAK

  Isparta’nın içme suyu ihtiyacının önemli bölümü Darıderesi1 barajından karşılanıyor. Bu barajın devamında Darıderesi2 Barajında da inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Konu hakkında açıklama yapan,  DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ‘Çalışmaları devam eden Isparta Darıderesi 2 Barajının tamamlanması ile barajda depolanacak suyumuz yılda 8 milyon metreküp olacak ve bu oran Isparta İlimiz İçmesuyuna önemli katkı sağlayacaktır. Ayrıca barajın konumundan dolayı, suyun arıtma tesislerine cazibeli iletim olacağından ekstra iletim maliyetleri de ortadan kalkmış olacaktır’ dedi.

  FİZİKİ GERÇEKLEŞME % 45

  Toplam 1 Milyon 30 bin metreküp gövde dolgusu bulunan barajın, yaklaşık 600 bin metreküpü tamamlandığını belirten, Genel Müdür Yıldız, Barajda gövde dolgu imalatları hızla devam ediyor. Temelden yüksekliği 64 metre ve su depolama kapasitesi 4,72 milyon m3 olan Isparta Darıderesi 2 Baraj inşaatında şu ana kadar %45’lük fiziki gerçekleşme sağlanmıştır’ dedi. (HABER MERKEZİ)

   

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler