• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Cebimizdeki Para Kayboluyor!

  Cebimizdeki Para Kayboluyor!

  Cebimizdeki Para Kayboluyor!

  Memleket Partisi Isparta İl Başkanı Murat Yaltırak, “İki ayda yüzde 30’luk bir döviz artışıyla karşı karşıyayız. Bu, fakirleşme demektir. Bu, cebimizdekinin kaybolması demektir” dedi.

  Liderliğini Muharrem İnce’nin yaptığı Memleket Partisi Isparta İl Başkanı Murat Yaltırak, döviz artışları ve art arda gelen zamlar üzerinden hükümeti eleştirdi.

  Partisinin Merkez Bankası ve Para Politikaları Kurulu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunduğunu kaydeden Yaltırak, “Partimiz adına avukatlarımız Merkez Bankası ve Para Politikası Kurulu üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Merkez Bankası Kanunu çok açık. Para Politikası Kurulu ve Merkez Bankası yöneticilerine, fiyat istikrarını koruma, bağımsız karar alma ve bu konuda politika uygulama yetkisi veriyoruz. Yani Merkez Bankası Kanunu, Merkez Bankası yöneticilerine ve Para Politikası Kurulu üyelerine ‘Bağımsız karar alın’ diyor. Kanun bunlara yetki veriyor, ‘Fiyat istikrarını koruyun’ diyor. Böyle olmasına rağmen karşılaştığımız olay çok net. Döviz artışı. İki ayda yüzde 30’luk bir döviz artışıyla karşı karşıyayız. Bu, fakirleşme demektir. Bu, cebimizdekinin kaybolması demektir. Bu döviz artışı, enerji fiyatlarında artış demektir. Enerji fiyatlarında artış ayrıca ham maddede artış demektir ve diğer tüm girdilerin fiyatını arttıracaktır. Bunun sonucunda karşımıza enflasyon olarak çıkacaktır.”

  Merkez Bankası’nın bağımsız kararlar alamadığını savunan Yaltırak, “Enflasyon düşmeden faiz indirirsen, döviz artar. 50 kere söyledik. 51’inciyi bir daha söyleyelim. Enflasyonu düşürmeden bu işlemi yaparsan sen takıntılı bir adam olursun, hiçbir işe yaramaz bu. Fakirin, milletin işine yaramaz, varlıklıların işine yarar.” diye konuştu.

  Vatandaşın alım gücünün her geçen gün düştüğünü kaydeden Yaltırak, “Esnaf ve pazarcı her gün fiyat etiketi değiştirmekten yoruldu. Vatandaşını zamlar karşısında, enflasyon karşısında ezdiren bir hükümet ile karşı karşıyayız. Ama buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum ki, memleket sahipsiz değil. Memleket Partisi geliyor” dedi. (BORA TÜFEKLİ)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler