• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Bölgedeki Tüm Tarihi Eserler Kayıt Altına Alınacak

  Bölgedeki Tüm Tarihi Eserler Kayıt Altına Alınacak

  Bölgedeki Tüm Tarihi Eserler Kayıt Altına Alınacak

  Yalvaç, Gelendost ve Şarkikaraağaç İlçe sınırları içerisinde yer alan tüm tarihi eserlerin belgelendirilmesi için yeni bir çalışma daha başlatıldı.

  Yalvaç’ta Prof. Dr. Mehmet Özhanlı başkanlığında 2017 yılından beri devam eden yüzey araştırmalarında, bu yıl yapılacak çalışma ile Yalvaç ilçe sınırlarında kalan arkeolojik alanların tespiti ve belgelenmesi tamamlanmış olacak.

  Pisidia Antiokheia Kazı Başkanı Prof. Dr. Özhanlı’dan alınan bilgiye göre, bu sezon Yalvaç’a bağlı Sücüllü, Bağlarbaşı, Çamharman, Surk, Yarıkkaya, Sağır, Körküler, Terziler, Mısırlı, Kırkbaş, Taşevi ve Aşağı Tırtar Köylerinde yüzey araştırması çalışmaları gerçekleştirilecek.

  Prof. Dr. Özhanlı, çalışmalarla konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “Bu yüzey araştırmasının birkaç amacı bulunmaktadır. Bunlardan ilkini 2008 yılından beri Bakanlar Kurulu Kararı İle Süleyman Demirel Üniversitesi adına kazı çalışmaları yürüttüğümüz, Pisidia Antiokheia kentinin teritoryumunda bulunan kale ve diğer yerleşimler ile antik yol ağlarının tespit edilmesi; Antiokheia’yı besleyen köylerin tarımsal, hayvansal ve madensel zenginliklerinin incelenip, Antiokheia’nın ekonomisi ile dönemin nüfus tespitinin yapılması ve Antiokheia’nın komşu kentlerle olan bağlantılarının anlaşılması oluşturmaktadır.

  YALVAÇ’TAKİ TÜM ANTİK ALANLAR KAYIT ALTINA ALINMIŞ OLACAK…

  Bir diğeri ise Yalvaç başta olmak üzere, köylerin merkezinde ve çevresinde bulunan yerleşimlerin tamamının haritalarının çıkarılması; bulunan eserlerin çizimlerinin yapılıp, fotoğraflanıp bilimsel metinlerle belgelenmesidir. Özellikle köylerde cadde ve sokak arlarında bulunan eserlerle eski yapılarda kullanılmış ve yapılar yıkılınca ortaya çıkmış olan eserlerin kaybolmaması için belgelenmesine ve bu eserlerin köylerde tanıtım levhalarıyla birlikte sergilenmesine büyük önem vermekteyiz.

  Paleolitik Çağ’dan başlayarak günümüze dek bölgenin tarihsel kronolojisinin oluşturulması ve günümüz yerleşimlerinin erken tarihi ile geçirmiş oldukları dönüşümlerin anlaşılması hedeflenmiştir.

  Bu yılki çalışma tamamlandığında Yalvaç İlçesi sınırları içerisinde kalan antik yerleşimlerin tamamı kayıt altına alınmış olacaktır. Yapılan çalışmalar birkaç ciltten oluşan kitap serisine dönüştürülecektir” dedi.

  GELECEK YIL ŞARKİKARAAĞAÇ İLÇESİNDE ÇALIŞMA YAPILACAK

  Bu yıl Yalvaç ve köylerinde yapılacak olan yüzey araştırması çalışmalarının gelecek yıl Şarkikaraağaç ilçesi ve köylerinde, bir sonraki yıl da Gelendost ilçesi ve köylerinde gerçekleştirileceğini belirten Prof. Dr. Özhanlı, “Bu çalışmaları gerçekleştirmemizde büyük katkısı olan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğü’ne çok teşekkür ederiz” dedi. (www.ozyalvac.com)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler