• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Bölge ihracatı 2 milyar doları geçti

  Bölge ihracatı 2 milyar doları geçti

  Bölge ihracatı 2 milyar doları geçti

  Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu: ‘Batı Akdeniz’i kapsayan Antalya, Burdur ve Isparta illerinde, 1 Ocak ila 30 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleşen ihracat yüzde 1,99 oranında artışla 2 milyar 330 milyon 618 bin 407 dolar oldu’ dedi.

  Öte yandan Bulgaristan sınırında Avrupa’ya yaş meyve sebze taşıyan tırların 50-60 saat süreyle analiz için beklemesi Bölge ihracatında olumsuz etki yaratıyor. Ancak, yaşanan tüm sıkıntılara rağmen, Bölge ihracatının yılı artışla kapatması bekleniyor.

  BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu: “Bölgemizden Kasım ayında en fazla ihracatı 59,8 milyon dolar ile yaş meyve sebze sektörü gerçekleştirdi. Yaş meyve sebze sektörü geçen yılın Kasım ayına göre aynı ihracatı gerçekleştirdi. Maden ve metaller sektörümüz ise 31 milyon dolar ihracatla ikinci sırada yer alırken, sektörümüz Kasım ayı ihracatında önemli ölçüde kayıp yaşadı. Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri sektörümüz ise geçen yılın Kasım ayına kıyasla yüzde 8,9 oranında düşüşle 24,1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Son dönemde gerçekleştirdiği çalışmalar ile öne çıkmayı sürdüren Kimyevi Maddeler ve Mamulleri sektörümüz Kasım ayında geçen yılın Kasım ayına kıyasla ihracatını artış gösterdi. Sektörümüz yüzde 4,78 oranında ihracat artışı ile 18,6 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. İklimlendirme sanayi sektörümüz ise Kasım ayında ciddi bir çıkış yakaladı ve yüzde 193,5 artışla 13,3 milyon dolarlık ihracat yaptı.

  Sadece bu Kasım ayında Antalya, Burdur ve Isparta illerimizden 130 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirildi.  Rusya yüzde 98,23 oranında artış ve 23 milyon dolar ile Kasım ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke oldu.        Çin’e gerçekleşen ihracatta ise kayıplar sürüyor. Kasım ayında geçen yılın Kasım ayına kıyasla Çin’e gerçekleşen ihracat 39,6 oranında kayıpla 13,8 milyon dolar oldu. Bölgemiz ihracatında önemli bir yere sahip olan Almanya pazarı, Bulgaristan sınırında yaşanan sorunlardan etkilendi. Almanya’ya ihracatta ciddi kayıp yaşanmadı ancak geçen yılın Kasım ayına göre yüzde 3,96 oranında kayıp ile 13 milyon dolarlık ihracat, beklentilerin altında kaldı. Ukrayna pazarı da Rusya pazarı gibi kendini toparladı. Bölgemizden Ukrayna’ya 8,57 oranında gerileme ile 10,8 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Fas, bu ay ilk defa en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke arasına girmeyi başardı. Fas’a 2021 yılı Kasın ayına kıyasla yüzde 654,5 oranında artışla  10,7 milyon dolar ihracat gerçekleşti.

  Bölge ihracatının 11 aylık seyrine sektörel açıdan bakıldığında yaş meyve sebze ihracatımız yarım milyar doları geride bıraktı. Geçen yılın 11 aylık dönemine kıyasla yaş sebze meyve ihracatımız 3,21 oranında gerilemeye rağmen 593,4 milyon dolar oldu. Doğaltaş ağırlıklı maden ve metaller sektörümüz Kasım ayına özgü sorunlar yaşarken, 11 aylık süreçte ihracatını yüzde 2,66 oranında artırma başarısı gösterdi ve 11 ayda toplam 474,8 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri ihracatımız yüzde 3,39 oranında gerileme ile 270,9 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi ve 300 milyon dolar sınırını zorlamaya başladı. Kimyevi Maddeler ve Mamulleri sektörümüz başarılı grafiğini 11 aylık süreçte de sürdürdü. Sektörümüz 11 aylık dönemde yüzde 21,24 oranında artışla 236,6 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Demir ve Demir Dışı Metaller sektörümüz ise 11 aylık dönemde yüzde 8,45 oranında gerilemeyle 118,8 milyon dolar gerileme yaşadı.

  Bölgemizden 1 Ocak ila 30 Kasım 2022 tarihleri arasında en fazla ihracat 175,5 milyon dolar ile Almanya’ya gerçekleşti. Almanya’yı ikinci sırada bulunan Rusya izledi ve bu ülkeye ihracat yüzde 6,40 oranında artışla 171,2 milyon dolar oldu. Çin’e gerçekleşen ihracat ise yüzde 37,78 oranında gerileme ile 168,5 milyon dolar oldu. Hollanda, Bölgemiz ihracatında önemli bir aktör olmaya başladı. İhracatın sürekli arttığı Avrupa ülkesi her ay rekorlar kırarak büyümeyi sürdürüyor. Bölgemizden Hollanda’ya yüzde 69,91 oranında artışla 115,1 milyon dolar ihracat gerçekleşti. 5. sırada yer alan ABD’de Bölgemizin önemli bir pazarı haline geldi. Birleşik Devletlere ihracatımız yüzde 20 oranında artışla 114,1 milyon dolar oldu.

  BAİB Yönetimi olarak ihracatımızı tüm sektörlerde artırmak için çalışmalarımız sürüyor. Yurt dışına gerçekleştirdiğimiz sektörel ticaret heyetlerimizin yanı sıra yeni sektörel ticaret heyetleri düzenlemek için yoğun mesai harcıyoruz. Bu çerçevede doğaltaş sektörümüzde Çin’e özel gerilemeyi de dikkate alarak Hindistan’a bir heyet düzenlemeyi planlıyoruz. Amacımız, Asya’nın ciddi bir nüfus barındıran bu ülkesinde etkinliğimizi artırmak. Ayrıca, başta uzak ülkeler olmak üzere 2023 yılında bir çok ülkeye heyetler düzenleyeceğiz” dedi.

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler