• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Bakımını Yaptır, Yolda Kalma

  Bakımını Yaptır, Yolda Kalma

  Bakımını Yaptır, Yolda Kalma

  Kış aylarının gelmesiyle birlikte araçlarda bakım büyük önem arz ediyor. Olası kazaları minimuma indirip, motor ömrünü uzatmasına kadar araç kışlık bakımın birçok faydası olduğunu söyleyen Isparta Atasoy Araç Bakım ve Özel Servis İşletmesi’nin sahibi Serkan Atasoy “Kışa kendimizi nasıl hazırlıyorsak araçlarımızı da öyle hazırlamalıyız” ifadelerini kullanarak bakımı yapılmayan araçların kışın çıkarabileceği sorunlara değindi.

   Isparta’da karlı günlerin kapıya dayanmasına ramak kala araç sahipleri yavaş yavaş araçlarını kışa hazırlamaya başladı. Kışlık bakımını yaptıran araç sahiplerinin kışa avantajlı gireceğini belirten Isparta Atasoy araç bakım ve özel servis İşletme sahibi Serkan Atasoy “Kışa girerken kendimize göre hepimizin belli başlı hazırlıkları, aldığı önlemler mevcuttur bu önlem ve özenin aynısını araçlarımıza da göstermeliyiz.  Araç bakımı belli kilometre aralıklarıyla ve her sene yapılması gereken bir işlemdir. Yazın olduğu kadar kışında araçları çok fazla kullanıyoruz. Olası kazalar yağan kar, hava şartlarından ötürü yaza göre yüzde 40 oranında kışın daha fazla olan kazaları en aza indirgemek araçlara yaptırılacak birkaç bakım ile en aza indirgenebilir.” İfadelerini kullandı.

  ARAÇLARA BAKIM MOTOR ÖMRÜNÜ UZATIR

  Araç bakımı belli kilometre aralıklarıyla ve her sene yapılması gereken bir işlem olduğunu söyleyen Serkan Atasoy araçların motor yağının, hava ve yakıt filtrelerinin, klima filtresi ve antifriz bakımının çok önemli olduğunu vurguladı. Atasoy “ Araçlarda bakım yaptırılması gereken belli başlı önemli parçalar vardır. Bu parçaların başında antifriz gelir. Eğer araçta antifriz olmazsa araç geç çalışır ve motor sıvısı donabilir. Ancak olduğu zaman  hem motor içinde paslanmayı engelleyen hem de motorun soğutma sisteminin donmasını ve kış aylarında radyatörün donarak patlama ihtimalini ortadan kaldırır. Diyelim ki bu bakım önemsenmedi ve kışa aracımızı hazırlanmadı, bakımı yaptırılmadı en ufak bir hasarda bize patlayacak maliyet tutarları markadan markaya değişse de en az 3 bin TL ile 7 8 bin TL arasındadır. Yolda kalma riskini ve sürüş kalitesinin bozulmasını saymıyorum bile. Peki, araçları kışa sadece iç bakım yaptırarak hazırlamak doğru mu?  Hayır, araçlarımızın motor olarak düşünmemek lazım a’ dan z’ye aracın ön arka ful bakıma tabi tutulması gerekir. Özellikle kış lastiklerinin takılması karda buzda aracın zemine tutunma kalitesini arttırarak sürüş güvenliğini de sağlıyor.” Dedi.

  ORİJİNAL ÜRÜN KULLANMAK ÖNEMLİ

  Kış aylarında bakım yaptırılan araçlarda eğer değişmesi gereken bir parça varsa bunun orijinal olması da araç ömrü için büyük önem taşıyor. En basitinden bazı kişiler marketten aldığı antifrizi aracına takıyor. Bu maliyeti düşürse de doğru bir durum değildir. Çünkü araca konulan antifriz takıldıktan sonra farlarının açılması ve havasının alınması gerekir tüm bu işlemleri işinde profesyonel olan birisi yapmalıdır. Tüm bu saydıklarımın yapılması taktirde güven içerisinde yolculuğumuzu yapabiliriz. (TUĞBA SEREL)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler