• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Şikayetiniz Olmasa Da Meme Muayenesi Olun

  Şikayetiniz Olmasa Da Meme Muayenesi Olun

  Şikayetiniz Olmasa Da Meme Muayenesi Olun

  Dünya Meme Sağlığı Günü sebebiyle Meme Kanseri hakkında bilgilendirme yapan Isparta Cerrahi Onkoloji Uzmanı Opr. Dr. Akay Edizsoy, “Şikayetiniz olmasa bile meme muayenesi olun” çağrısında bulundu.

  Dünya Meme Sağlığı Günü sebebiyle meme kanseri ve meme sağlığı hakkında bilgilendirmelerde bulunan Isparta Şehir Hastanesi Cerrahi Onkoloji Uzmanı Opr. Dr. Akay Edizsoy, “Günümüzde erken tanının mümkün olması ve gelişmiş tedavi yöntemleri ile Meme Kanseri ölümcül bir hastalık olmaktan uzaklaşıyor. Artık amacımız memenin kaybedilmesinin önüne geçmek. Erken tanı için şikayetlerin gelişmesini beklemeden düzenli kontrollere gelinmesi gerekir. Şikayetler olduğunda tedavi tabiki mümkün ancak erken tanı ile riskler azalıyor, tedavi kolaylaşıyor. Sağlıklı gelecekler için hasta olmayı beklemeyin, şikayetiniz olmasa da mutlaka Meme muayenesi olun” dedi.

  Edizsoy, “Dünyada en çok ölüme neden olan hastalıklar listesinde kalp ve damar hastalıklarının ardından ikinci sırada yer alan kanser, çağın hastalığı olarak tanımlanan ve oldukça zorlu bir tedavi süreci gerektiren bir hastalıktır.

  Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen, dünyada tüm kanserler içinde akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkla görülen kanser türüdür.

  Dünyada her yıl 2 milyon kadın, ülkemizde ise 20 bin kadın meme kanserinden etkilenmektedir. Yeni doğmuş bir kız çocuğunun  ömrü boyunca meme kanserine yakalanma riski yaklaşık %12’ dir.  Nadir olarak, %1 oranında  erkeklerde de görülebilir

  Tüm kanser türlerinde olduğu gibi göğüs kanserinde de erken teşhis ve tedavi oldukça büyük önem taşır” bilgilerini verdi.

  MEME KANSERİ NEDİR?

  Meme dokusunun içerisinde yer alan süt bezlerinde veya  süt kanallarını döşeyen hücrelerin yapılarının bozulması ve  kontrolsüz çoğalması sonucu oluşan ve başka organlara da yayılma potansiyeli taşıyan tümöral oluşumdur.

  Hastalık, erken dönemde genellikle belirti vermez. Bir kitle ele gelebilecek boyuta ulaşmadan 2 yıl öncesinde tarama mamografisi ile saptanabilir. Bu nedenle rutin taramalarını yaptırmayan kadınlarda meme kanserinin erken teşhis edilebilmesi oldukça zorlaşır. Erken evrede  fark edilmeyen kanser hücresi zamanla meme dokusu içinde  büyüyerek tümöral bir kitle oluşturur ve sonrasında da metastaz dediğimiz kan ve lenf yolu ile vücudun diğer organlarına yayılma potansiyeli kazanabilirler. Kan ve lenf yolu ile vücudun diğer bölgelerine yayılmadan teşhis edilen meme kanseri vakalarında tedavi başarısı oldukça yüksektir.

  Meme kanseri belirtileri nelerdir?

  Uzun yıllar boyunca belirti vermeden sinsice ilerleyen meme kanseri, evresi ilerledikçe çeşitli belirtilerle karşımıza çıkar.

  Meme veya koltuk altı bölgesinde ele gelen şişlik

  Memede büyüme, şekil bozukluğu, asimetri

  Meme başında şekil bozukluğu, çökme ve renk değişimi

  Meme başından akıntı gelmesi

  Meme başında egzama benzeri deri döküntüleri ve soyulmalar

  Meme ucunda kızarıklık ve yara oluşumu

  Meme cildinde ödem, kızarıklık, portakal kabuğu görünümü (inflamatuar meme kanseri) (HABER MERKEZİ)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler