• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Sık Dikim Şeftali Yetiştiriciliği ile verim iki kat daha artırıldı

  Sık Dikim Şeftali Yetiştiriciliği ile verim iki kat daha artırıldı

  Sık Dikim Şeftali Yetiştiriciliği ile verim iki kat daha artırıldı

  MAREM ile Konya Tarım Orman İl Müdürlüğü ve Akşehir Tarım Orman İlçe Müdürlüğü ile ortaklaşa hazırladığı “Sık Dikim Şeftali Yetiştiriciliği” isimli projede demonstrasyon bahçeleri kurulmaya başlandı.

  Konuyla ilgili MAREM’den yapılan bilgilendirmede, “2012-2019 yılları arasında gerçekleştirdiğimiz “Farklı Dikim Sıklığı ve Terbiye Sistemlerinin Şeftalide Verim ve Kalite Üzerine Etkileri” isimli projemizin sonuçlarını, üreticimize kazandırmak adına KOP idaresinin desteği ile Konya Tarım Orman İl Müdürlüğü ve Akşehir Tarım Orman İlçe Müdürlüğü ile ortaklaşa 2020 yılında “Sık Dikim Şeftali Yetiştiriciliği” isimli projede demonstrasyon bahçeleri kurulmaya başlandı. Projenin amacı şeftali ağaçlarında bol ve kaliteli ürün elde etmek, ağaçların taç gelişimini sınırlandırarak daha sık dikim yapabilme olanaklarını araştırarak 1 metreye fidan dikimi yaparak, ağaçlara dar konik (ince iğ terbiye sistemi) yapıda şekiller vermek suretiyle, dolu ve don risklerini minimize eden modern sistemler ile verimi normal yetiştiricilikten 2 kat daha artırıp, üreticimizin karlılığını 4 kata çıkarmaktır. Geçen sene proje sonuçlarımızı aktardığımız Şeftali Hasat Bayramı’ndan sonra ilk olarak Akşehir (Konya)’ de kurduğumuz bahçelerimiz tam modern sistemler ile tamamlanmıştır.

  Araştırma ve yayım kuruluşlarının ortaklaşa yaptığı bu proje ile kurulan sık dikim şeftali demonstrasyon bahçeleri Akşehir’deki üreticilerimize ve ülkemize hayırlı olsun” denildi. HABER MERKEZİ

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler