• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Önce Eğitimini Aldılar, Sonra Arazide Uyguladılar

  Önce Eğitimini Aldılar, Sonra Arazide Uyguladılar

  Önce Eğitimini Aldılar, Sonra Arazide Uyguladılar

  TÜBİTAK Destekli “Fen ve Doğa Bilimleri Alanında Araziyi Tanıma ve Hayatta Kalma Teknikleri Kursu” Uygulamalı Olarak Doğada Gerçekleşti.

   

  Doğal ve tarihi güzelliğe büyüleyen Sütçüler Yazılı Kanyon Milli Parkı’nda düzenlenen eğitimlerde kursiyerlere, doğada zor şartlarda hayatta kalma teknikleri öğretildi. ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler, uygulamalı eğitimi yerinde ziyaret ederek katılımcılara ve eğitmenlere başarılar diledi.

   

  Proje Yürütücülüğünü Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Yasin Ünal’ın yaptığı TÜBİTAK, BİDEB 2237 – A, Fen ve Doğa Bilimleri Alanında Araziyi Tanıma ve Hayatta Kalma Teknikleri Kursu” isimli bilimsel etkinlik projesi Sütçüler İlçesi Yazılı Kanyon Milli Parkı’nda gerçekleştirildi. 7 farklı üniversitede görev yapan 14 eğitmenin görev aldığı etkinliğe Türkiye’nin 15 farklı ilinden 20 kursiyer katıldı.

   

  Proje hakkında bilgi veren Orman Fakültesi’nden Proje Yürütücüsü Dr. Öğretim Üyesi Yasin Ünal; “Projeye Türkiye’nin farklı üniversitelerinde ve araştırma kurumlarında görevli genç araştırmacılar ile Lisansüstü öğrencilerine Fen ve Doğa Bilimleri alanında araziyi tanıma ve arazide hayatta kalmaya yönelik teorik ve uygulamalı eğitim verilmektedir.  Bu bilimsel etkinlik genç araştırmacı ve lisansüstü öğrencilerinin arazi temelli bilimsel bir çalışmanın her aşamasında ihtiyaç duyacakları teorik ve uygulamalı bilgileri sağlayacak teorik ve uygulamalı bir etkinliğe sahiptir. Etkinliğin teorik etkinlikleri 01-05 Mart 2021 tarihleri arasında Antalya’da ATGV Antalya Eğitim ve Sosyal Tesisinde gerçekleştirilmiştir.  06-07 Mart 2021 tarihlerinde ise Isparta Yazılı Kanyon Tabiat Parkı’nda Doğada Gecelemeli Kampçılık ve Doğada Hayatta Kalma Tekniklerine yönelik uygulama yapılmıştır. Etkinlik kapsamında katılımcılara ayrıca, fauna elamanlarını ihtiyaç ölçüsünde tanıma kriterleri (zehirli- zehirsiz yılan, böcek, yenilebilir bitkiler, ilkyardım teknikleri, harita okuma ve yön bulma sanatı, vd) konularında önemli temel bilgiler sunulmuştur. Bu bilgiler hedef kitlenin tez çalışmalarında ve etkinlik sonrası bilimsel çalışmalarına katkı sağlayacaktır. Bu yıl altıncısını düzenlendiğimiz etkinliğimize de farklı illerdeki üniversitelerden yüksek lisans ve doktora yapan ve araştırma yürüten genç bilim insanları katılmaktadır.. Bu eğitimlerde bilimsel bilgiyi doğadan nasıl elde edebileceğine yönelik uygulamalı teorik eğitimleri vermekteyiz.” dedi.

   

  Rektör Diler, “Zaten TÜBTAK 4004 projesinin amacı da budur. Doğaya aşık insanların, doğayı daha güzel tanıya bilmeleri açısından oldukça güzel etkinlikler oluyor. Orman Fakültemiz nezdinde Fen ve Doğa Bilimleri Alanında Araziyi Tanıma ve Hayatta Kalma Etkinlikleri Kursu veriliyor. Çok güzel bir bilimsel etkinliği burada icra ediyorsunuz. Çok güzel bir ortamda çok güzel bir etkinlik yapılıyor. Dünyanın binbir türlü hali var. Yarının ne getireceğini kimse bilmiyor. Doğada tek başınıza kaldığınızda nasıl hayatınızı ideme ettireceğinizi burada öğreniyorsunuz. Yön bulma, su bulma, hangi bitkiler yararlı, hangi meyveler yenilebilir, gibi birçok konuda dersleri uygulamalı olarak burada görüyorsunuz. İlk yardım konusunda da eğitim alacaksınız. Projenin yürütücü ISUBÜ Orman Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Yasin Ünal başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, başarılarının devamını diliyorum.  Esas olan hayatta kalabilmek ve kendi kendine yetebilmek” dedi.

   

  Projenin uygulamalı gerçekleştirildiği Sütçüler Yazı Kanyon Milli Parkı’ndaki etkinliğine ISUBÜ Rektör Prof. Dr. İbrahim Diler, Rektör Yardımcıları, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar 6. Bölge Müdürü Mahmut Temel,  Doğa Koruma Milli Parklar 6. Bölge Isparta Şube Müdürü Hasan Eryiğit katıldı.

   

  Katılımcılardan Fen Bilgisi Öğretmeni Gamze Dursun,  “Çanakkale Gelibolu’dan katılıyorum. Bizim şuanda en önemli problemimiz çocuklara doğa bilincini sevgisini kazandırmak. Buraya gelip işin uygulama ayağını görüyoruz. Heybemiz dolu bir şekilde geri döneceğiz. Çocuklara da öğrendiklerimizi en iyi şekilde aktaracağız. Bu fırsatı bize sunduğunuz için teşekkür ediyorum” dedi.

   

  Katılımcılardan Erdinç Erdem Bakkal, “Şırnak Uludere’de Fen bilimleri öğretmeniyim. Çok başarılı bir projeye katıldığım için çok mutluyum. Benim çocuklarım doğada oldukları halde doğanın farkında değiller. O çocukların hayatından bir şeyleri değiştirmek, oradan çıkıp buralara getirmek ve farkındalık oluşturmak istiyorum. Yasin Ünal hocam başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

   

  Proje kapsamında katılımcılar 5’er kişilik gruplara ayrıldı ve gerekli ihtiyaç malzemeleri verildi. Her grup kendilerine verilen malzemeleri 3 öğün yetirecek şekilde yemeğini yaptı. Doğada, kendileri korumak için nasıl barınak yapacakları anlatılan gruplar, doğada nasıl besleneceklerini, nasıl ateş yakacaklarını ve suyu nasıl bulacaklarını uygulamalı olarak öğrendiler.

   

  Projede Prof.Dr. Hasan ALKAN- Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Doç.Dr. Ahmet MERT-Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Dr. Öğr.Üyesi Hakan KARAARDIÇ –Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Doç.Dr. İsmail ŞEN-Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Doç.Dr.Medet KORKMAZ- İnönü Üniversitesi, Dr. Öğr. Üyesi Akın KIRAÇ- Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Dr.Öğr.Üyesi Erkan DİŞLİ- Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Dr. Öğr. Üyesi İlker ÇİNBİLGEL- Akdeniz Üniversitesi, Dr.Öğr.Üyesi Özkan EVCİN- Kastamonu Üniversitesi Orman Fakültesi, Dr. Öğr.Üyesi Yasin ÜNAL – Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Aslan AYHAN-Doğada Hayatta Kalma Uzmanı kursiyerlere eğitim verdiler.

  (ISUBÜ BASIN BÜROSU)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler