• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > O, Hayalleri İçin Çabaladı

  O, Hayalleri İçin Çabaladı

  O, Hayalleri İçin Çabaladı

  Kuaförlük mesleğine yıllarını adamış, mahallesinde gözde kuaförlerden biri olmaya hak kazanmış Gül Sancar…  Ömrünün 25 yılını kuaförlük mesleğine adayan Isparta Rose kuaför salonu sahibi Gül Sancar işine başlama serüvenini, inancını ve mesleğindeki püf noktaları anlattı.

  Sancar “Doğma büyüme Ispartalı biri olarak bu şehirden ayrılmayı hiç düşünmedim hayatımı ve işimi tamamen burada kurdum.  Üniversite yıllarımı her ne kadar başka şehirde geçirsem de dönüşüm yine Isparta oldu çünkü hayalim mahallemde tanınır ve sevilen bir kuaför olmaktı. Bu hayalin tutkuya dönüşmesi 7 yaşlarıma kadar dayanıyor. Aynanın karşısına geçip saatlerce saçlarımla oynar özgün modeller ortaya çıkarmaya çalışırdım. Lise yıllarımda bir sürü kuaförde çalışıp kendimi bu alanda hep geliştirmeye çalıştım. Kurslara katıldım tüm belgelerimi eksiksiz tamamladım. Kendi dükkânımı açmak kalmıştı geriye ancak bu hayalim gerçekleşmesi biraz zaman aldı. Ailemin devlet memuru olmamı istemesi, yaşadığımız ekonomik sıkıntılar buna en büyük etkendi. Bir ara bende bu sebeplerden ötürü üzülerek te olsa Kuaför olma düşüncesinden vazgeçme eşiğine gelmedim değil ancak belli bir zaman sonra kendimi ileride mutsuz olacağımı gördüğüm an şartların zorluğu gözümü korkutmadan hayallerime tekrar sımsıkı sarılmam gerektiğini anladım.” Şeklinde konuştu.

  İşine başlama serüvenini anlatan Gül Sancar mesleğindeki püf noktalara da değindi. Sancar “Her işi zirveye taşıyan bir ayrıntı vardır. O küçük sandığımız ayrıntılar aslında birikir biriktikçe de ortaya güzel işler çıkar. Kuaförlükte bana göre en önemli detay da saç dokularını iyi tanımak yani dokunduğun an hangi saç tipi olduğunu anlayabilmektir.  Çünkü doku görsel bir niteliktir. Misal kuru ve kabarık saçla seyrek bir saça yapılacak olan işlem aynı olamaz ya birisi elinizde kalır ya da sizi pişman edebilir.  Başka bir püf noktada müşterinin istediği bir kesim veya modeli hayal gücünüzle yani öngörünüzle yapmak. Çünkü bazen müşterilerimiz sadece kendi istedikleri modelde saçlarına işlem yaptırıyorlar ancak hayalleri yıkılması gibi bir durum söz konusu olabiliyor. Buda öngörüsü yüksek olan bir kuaför için tabi ki üzücü bir durum.”  Diye ekledi.

  Kuaförlüğün inceliklerinden söz eden Gül Sancar konuşmasına son olarak “Bir insan sevmediği herhangi bir işi altın tepsiyle sunsalar bile kişi bu fırsatı değerlendirip yaşam kalitesi haline dönüştüremez. Çünkü ilgisi yoktur. Ancak sevdiği bir işi kömür olarak sunsalar, onu elmasa çevirir. Kısacası şartların zorluğu vazgeçmek için bir sebep değil bilhassa ilgi alanımızda eksiklerimizi kapatmamız adına bize sunulan bir fırsat bu yüzden hayallerimiz için çabalamak mühim.” İfadelerini kullandı. (TUĞBA SEREL)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler