• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > KÖROĞLU; “KÜÇÜKBAŞ HAYVAN BAŞINA 25 TL DESTEK VERİLECEK”

  KÖROĞLU; “KÜÇÜKBAŞ HAYVAN BAŞINA 25 TL DESTEK VERİLECEK”

  KÖROĞLU; “KÜÇÜKBAŞ HAYVAN BAŞINA 25 TL DESTEK VERİLECEK”

  Isparta Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Süleyman Yaşar Köroğlu, küçükbaşta damızlık hayvanlara verilen desteklemeler için yıllık güncelleme döneminin 2 Kasım’da biteceğini belirterek; “Bu konuda Bakanlığımızın 2 Kasım’dan önce bir düzenleme yapmasını bekliyoruz” dedi.  Söz konusu tebliğde 90 ayın üzerinde olan küçükbaşlara destek verilmeyeceği ifadesinin yer aldığını ifade eden Başkan Köroğlu, bu konuda Bakanlık tarafından bir düzenleme yapılmaması halinde Isparta’da yaklaşık 20 bin küçükbaş hayvanın destek alamayacağını bildirdi.

  Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Isparta Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Süleyman Yaşar Köroğlu; “Küçükbaş hayvanlara verilen desteklemeler için 1 Eylül’de başlayan yıllık güncellemeler 2 Kasım’da bitiyor. Isparta’da geçen yıl destekleme başvurusu yapan 2 bin 23 yetiştiricinin elindeki 183 bin küçükbaşa destekleme verilmişti. 15 ayı üzerindeki hayvan başına verilen destek geçen yıl olduğu gibi bu yılda 25 TL olarak belirlendi.

  Desteklemelerin ne şekilde yapılacağına ilişkin tebliğ geçtiğimiz Mayıs ayında yayınlandı. Bilindiği gibi, geçen yıllarda 15 aylığın üzerindeki tüm damızlık koyun keçilere destek veriliyordu. Bu yıl yayınlanan tebliğde ise 15 aylık üzeri, 90 ayı geçmemiş küçükbaşlara destek verileceği ifadesi yer alıyor. Bu nedenle 90 aylığın üzerindeki küçükbaşlar destek alamayacak. Isparta’da bu durumdan kaynaklı 20 bin kadar küçükbaş hayvanın destek alamaması durumu ortaya çıkıyor.

  İşte bu nedenle Tarım ve Orman Bakanlığımızın 2 Kasım tarihinden önce bu konuda kararname yayınlamasını bekliyoruz. Bakanlık tarafından damızlık küçükbaş hayvanlara verilen desteklemeler için güncellemeler 1 Eylül tarihi itibariyle başladı. Yetiştiricilere işlerini son güne bırakmadan güncellemelerini yaptırmaları gerekmektedir. Geçen yıl 183 bin olan Isparta’daki destekleme alan küçükbaş hayvan sayısının bu yılda 200 bine yakın olacağını düşünüyoruz. Geçtiğimiz sene 2 bin 23 yetiştiriciye 183 bin küçükbaş için destekleme verildi. Destekleme rakamı geçen yıl olduğu gibi bu yılda 25 TL. Desteklemeler geçen yıl olduğu gibi direkt olarak yetiştiricilerin hesabına yatırılacak.

  Geçen yıllara göre bu yıl verilecek küçükbaş desteklemelerinde bazı farklılıklar bulunuyor. Geçen yıllarda küçükbaş hayvan desteklemeleri ile ilgili yayınlanan tebliğde 15aylık üzeri tüm küçükbaş hayvanlara damızlık desteklemesi verileceği ifadesi yer alıyordu. Bu yıl ise Mayıs ayında yayınlanan destekleme tebliğinde 90 aylığın üzerindeki hayvanlara destekleme verilmeyeceği ifadesi yer alıyor. Yani 7 yaşından büyük hayvanlara destekleme verilmeyecek. Bu konuda Tarım ve Orman Bakanı ile görüşmeler yapıldı. Bakanlığımızın bu konuyu düzeltmesini bekliyoruz. 90 aylık bir hayvan yaşlı değildir. Zaten yaşlı olan verimden düşmüş bir hayvana yetiştirici 25 TL destekleme alacağım diye bir yıl bakmaz. 7 yaşında ikiz doğum yapan damızlıklar var. Bunun yaşlı olarak görülmesi için 10 yaşın üzerinde olması gerekiyor. Bakanlığımızın 2 Kasımdan önce yeni bir kararname ile en az 120 aya çıkarmasını beliyoruz” ifadelerini kullandı.

  Yetiştiricilerin anaç koyun keçi desteklemesinden faydalanmak için son güne kadar hayvan sayılarını güncellemiş olduğu hayvan listesinin il veya ilçe Tarım Orman Müdürlüklerinden çıktısını alarak birliğe başvurması gerektiğini vurgulayan Isparta Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Süleyman Yaşar Köroğlu; “Desteklemeden faydalanmak isteyen yetiştiricilerin Birliğimize üye olması gerekiyor. Anaç koyun ve keçilerin 15 aylıktan büyük olması gerekiyor. Anaç koyun ve keçilerin koyun keçi kayıt sistemi ve koyun keçi bilgi sisteminde kayıtlı olması gerekiyor. Desteklenecek hayvan sayısı; il veya ilçe müdürlüklerince işletme kontrollerinin yapıldığı tarihteki hayvan sayısı esas alınacaktır. Anaç koyun ve keçinin ölüm, kesim, satış ile desteklemeye esas kayıtların, KKKS ve KKBS veri tabanlarına işlenmesi için gerekli bilgilerin doğruluğundan yetiştirici sorumludur. Üyelerimizin anaç koyun ve keçi desteğinden faydalanmak için işletmedeki koyun ve keçilerin kulak küpe numaralarını il ve ilçe tarım müdürlüklerince  güncellettirerek, işletme sahibinin güncel hayvan listesi ve başvuru dilekçesi ile birlikte birliğimize şahsen teslim etmesi gerekiyor” dedi.

   

   

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler