• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > “Korkuyla Değil Güvenceyle Atlatmak İstiyoruz”

  “Korkuyla Değil Güvenceyle Atlatmak İstiyoruz”

  “Korkuyla Değil Güvenceyle Atlatmak İstiyoruz”

  Tam kapanma sürecinin ardından iş başı yapan esnaf büyük bir heyecanla kepenklerini açtı. Isparta esnaflarından Muharrem Çoban 17 gün kapanmanın ekonomik kayıplarını, yaşadıkları sıkıntı ve zorlukları Demokrat muhabirine anlattı.

  Kademeli normalleşmeye dönmenin ardından birçok esnaf ve işletme sahibi tekrar hizmet vermeye başladı.  Günlerce işletmelerin kapalı olduğu bu süreci kendi açısından değerlendiren Süpürge İmalatçısı Muharrem Çoban yasakların her ne kadar sağlık açısından gerekli olduğunu söylese de desteksiz kapanmanın oluşturduğu sıkıntıların yıpratıcı olduğunu belirtti. Çoban “Çok şükür ki artık yine işimizin başındayız. Bu durum aslında buruk bir sevinç. Çünkü devam eden bir salgın var ve tekrar bizi kapanmaya sürükleyebilir.  Çalışma iznimiz yasaklarda olmasına rağmen müşterimiz yoktu bu durum tekrar yaşanması ben ve benim gibi işletmesi olan birçok arkadaşım için endişe yaratıyor. Ben tüm bu olumsuzluklara rağmen Pandemide artan vaka sayılarının karşında tam kapanmanın her zaman gerekli olduğunun savunucusu olsam da desteksiz kapanmanın hiçbir zaman yanlısı olmadım. Çünkü gelirimizden çok giderlerimizin olduğu şu dönemde birde kendi kaderimize mahkûm bırakılmak son derece trajedi.” Dedi.

  Yasaklarda işletmelere yardımın yapılmamasının acı olduğunu söyleyen Çoban süpürge işinin pandemi öncesi işlevselliğini ve satışını şimdiki zamanla değerlendirdi. Çoban “Ben süpürge imalatı yapıyorum. Isparta’da bu işi yapan sadece benim. Salgın öncesi gayet güzel bir gelirim vardı. Çünkü köylerden insanlar gelip benden deste deste süpürge sipariş veriyorlardı. Sadece köyle de sınırlı değil Isparta’nın belirli mahallelerinden de sabit müşteri kitlem vardı ancak Korana virüsün baş gösterdiği yıldan beri uygulanan yasaklarında etkisiyle insanlar gelemediği için üretim ve satış yarıdan bile aza düştü. Ek gelirim olarak kiraya verdiğim birkaç tane dairem var kendi çabalarımla bu süreci zararla da olsa atlatıyorum ancak sadece bir lokanta sahibi veyahut bir kafe sahibi olanlar işletmelerin çalışanları da dahil olmak üzere hepsi desteksiz kapanmayla son derece mağdur oldu. Şuan yasaklar kaldırıldı ancak durumun neyi göstereceğini hiçbirimiz kestiremiyoruz doğal olarak tüm işletmecilerin, yarınımız ne olacak kaygısına devletimizin destek vermesi gerektiği taraftarıyım. Umarım biran önce bu krizi yarınlarımızın kazancı ne olacağı korkusuyla değil, güvencesiyle atlatırız” dedi. (TUĞBA SEREL)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler