• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Kontrolsüz Madencilik Tepkisi

  Kontrolsüz Madencilik Tepkisi

  Kontrolsüz Madencilik Tepkisi

  CHP Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı ve beraberindeki heyet, Sütçüler ilçesi Yeşilyurt Köyü’nü ziyaret etti. Halıcı, köyde yapılan kontrolsüz madencilik faaliyetlerine tepki gösterdi.

   

  Sütçüler ilçesine bağlı Yeşilyurt köyündeki 28 ev, bir cami ve bir fırının yer aldığı mahallenin heyelan tehlikesi nedeniyle acilen boşaltılması kararının ardından CHP Isparta İl Başkanı Yalım Halıcı ve berabe4rindeki heyet Sütçüler de Mandallar Mahallesi’ni ziyaret etti.

  İl Başkanı Halıcı, “Bugün Sütçüler İlçemize bağlı Yeşilyurt Köyü Mandallar mahallesindeydik.

  Kontrolsüz yapılan vahşi madencilik çalışmaları sonucu, yaklaşık 130 kişinin yaşadığı mahallemizde vatandaşlarımızın büyük bir mağduriyet yaşadığını yakından gördük.

  Önemli bir tarımsal üretim merkezi olan, endemik bitki çeşitliliğinin yoğun olduğu bölgede mermer ocaklarının pasa döküm alanının oluşturduğu basınç nedeniyle arazilerde derin yarıklar ve evlerde çatlaklar oluşmuş durumda.

  Bu kabul edilemez durum karşısında yetkililerin bulduğu çözüm ise mahallenin boşaltılması. Mahalle sakinlerinin ilk etapta yurtlara, ardından da konteynerlere yerleştirilmesi düşünülüyor. Ayrıca 20 yılda geri ödemek şartıyla evler yapılması teklif ediliyor” dedi.

  ÇÖZÜM ÖNERİNİZ NEDİR?

  CHP İl Başkanı Yalım Halıcı, “Bizde buradan iktidar yetkililerine ve kamu görevlilerine soruyoruz;

  Mahalle sakinleri defalarca ilgili mercilere şikayette bulunmalarına rağmen, bu konuya neden zamanında çözüm üretilmemiştir?

  Kış günü `evlerinizin terk etmeniz gerekiyor’ demek ne anlama gelmektedir? Neden zamanında önlem alınmamıştır?

  Evlerde oluşan çatlaklar ve arazide meydana gelen yarıkların vahşi madencilik çalışmalarından dolayı ortaya çıktığı aşikardır. Neden vatandaşlarımıza yapılacak evlerin bedeli devlet ya da sorumlular tarafından karşılanmamaktadır?

  Bundan sonra aynı sıkıntıların ortaya çıkmaması için çözüm öneriniz nedir?” sorularını yöneltti. HABER MERKEZİ

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler