• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Keçiborlu’da İncelemelerde Bulundu

  Keçiborlu’da İncelemelerde Bulundu

  Keçiborlu’da İncelemelerde Bulundu

  Isparta Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy Isparta Orman İşletmesi, Keçiborlu Şefliğinde ağaç kurumaları meydana gelen sahalarda incelemelerde bulundu.

  Bölge Müdürüne, Bölge Müdür Yardımcısı Özlem Cevahirci, Isparta İşletme Müdürü,  Keçiborlu İşletme Şefi ve muhafaza memurları eşlik etti.

  Bölge Müdürü arazi programında Isparta İşletme Müdürlüğü Keçiborlu Şefliğinde haziran ayında kuruyan ağaçlarla ilgili incelemelerde bulundu ve ormanların böcek tasallutuna maruz kalmaması için uygulanan tuzak ağacı ve feromon tuzağı yöntemleriyle ilgili incelemelerde bulunarak yapılan çalışma sonuçlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

  Bölge Müdürü Refik Ulusoy Isparta Keçiborlu Şefliğinde meydana gelen ağaç kurumalarıyla ilgili açıklamada bulunarak; Haziran ayındaki karaçam ağaçlarındaki kurumaların, Haziran ayındaki yağışlardan sonra devam etmediğini, kuruyan ağaçlarda oniki dişli kabuk böceği girişi olmadığını, feromon tuzaklarına ve tuzak ağaçlarına fazla böcek girişi olmadığını, bu nedenle karaçam ağaçlarının kışın ve ilkbahardaki kuraklıktan etkilendiklerini belirtti. Ormanların korumasının ve sürdürülebilir bir şekilde işletilmesinin ve mevcut orman varlığımızı gelecek nesillerimize aktarmak için yangın başta olmak üzere koruma faaliyetlerinin en önemli etmenlerden biri olduğunu, iklim değişikliği nedeniyle, dumansız yangın denilen zararlı böcek popülasyonlarının artabileceğini, ağaç kurumaları ve herhangi bir böcek tasallutunda vakit kaybetmeden harekete geçilerek mücadele yöntemlerinin uygulanması gerektiğini,  ayrıca sahaların iyi takip edilerek zarar görmüş fertlerin sahadan uzaklaştırılması ve olası böcek tasallutlarında mekanik, biyolojik ve biyoteknik yöntemlere ağırlık verilerek ormanlarımızın korunması gerektiği talimatında bulundu. (HABER MERKEZİ)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler