• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > İstihdam Arttırılmalı, İş Yükü Azaltılmalı

  İstihdam Arttırılmalı, İş Yükü Azaltılmalı

  İstihdam Arttırılmalı, İş Yükü Azaltılmalı

  Türk Sağlık Sen Isparta Şube Başkanı Mümtaz Kamil Durak, “Pandeminin getirdiği şartlar gerekse dünya ortalamalarının oldukça altında seyreden sağlık personeli sayımız istihdamın daha da arttırılması gerektiğini ortaya koymaktadır” dedi.

  Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Mümtaz Kamil Durak, yaptığı yazılı açıklamada; “Kabine toplantısı sonrasında Sayın Cumhurbaşkanı tarafından 40 bin yeni sağlık personeli alınacağı ilan edilmiştir.

  Bu gelişme olumlu olmakla birlikte gerek pandeminin getirdiği şartlar gerekse dünya ortalamalarının oldukça altında seyreden sağlık personeli sayımız istihdamın daha da arttırılması gerektiğini ortaya koymaktadır.

  Örneğin ülkemizde bir hekime 457 kişi düşmektedir. OECD ülkelerinde bu rakam 380’dir.  Ülkemizde bir hemşireye 431 kişi OECD ülkelerinde ise 102 düşmektedir.  Avrupa ülkeleri ile kıyasladığımızda bu rakam çok daha gerilerdedir.

  Pandemi döneminin oluşturduğu aşırı yoğun ve stresli bir çalışma hayatı, istifa, emeklilik v.b. gibi ayrılış nedenleri de dikkate alındığında sağlık personeli ihtiyacımızın karşılanması zaruridir.

  Sağlık kurum ve kuruluşlarında iş yükünün çalışanlar üzerinde oluşturduğu ağır sonuçlara ve tükenmişlik sendromlarına hepimiz şahidiz.

  Atama bekleyen yüzbinlerce genç sağlık çalışanı olduğuna dikkate alındığında Türkiye’nin planlı, ihtiyaçları karşılayabilecek, gençlerin beklentilerine cevap olabilecek bir istihdam politikasını hayata geçirmesi gereklidir.

  Bu önerilerimizin hayata geçmesi temennisiyle 40 bin yeni alımın hayırlı olmasını diliyor, alım sürecinin bir an önce tamamlanarak genç sağlık çalışanlarının iş başı yapmasını istiyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler