• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > İşsizlik mi? Girişimsizlik mi? Liyakatsizlik mi?

  İşsizlik mi? Girişimsizlik mi? Liyakatsizlik mi?

  İşsizlik mi? Girişimsizlik mi? Liyakatsizlik mi?

  Gençlerin Gündeminde ‘Genç İşsizlik’ Var.

  Kanal32’de yayınlanan Gün Başlıyor programının ‘Gençlerin Bir Çift Lafı Var’ kuşağı genç işsizlik konusunda tartışmalara neden oldu. CHP Gençlik Kolları “Gençler İşsiz”, AK Parti Gençlik Kolları da “Asıl sorun işsizlikten ziyade girişimsizlik. Genç girişimciler için birçok destek var” dedi. İYİ Parti Gençlik Kolları ise “Türkiye’de liyakatsizlik sorunu var. Mülakatların nasıl yapıldığını herkes biliyor. O desteklerden de kimlerin yararlandığı belli” dedi.

  Kanal32 ekranlarında hafta içi her gün yayınlanan ve gazeteciler Bora Tüfekli ile Ruzin Azerhan’ın hazırlayıp sunduğu ‘Gün Başlıyor’ programı geçtiğimiz hafta ‘Gençlerin Bir Çift Lafı Var’ kuşağıyla izleyici karşısına çıkmıştı.

  Siyasi partilerin gençlik kolları başkanları canlı yayında gençlerin sorunları gündeme getirdi. Her gün bir canlı yayın konuğunun ağırlandığı program dizisine ise ‘genç işsizlik’ tartışması damga vurdu.

  CHP Gençlik Kolları Başkanı Emre Erkan, gençlerin en önemli sorunları arasında işsizliği sayarken, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Talha Güler, asıl sorunun işsizlik değil, girişimsizlik olduğunu savundu. Talha Güler, TKDK ve KOSGEP gibi çeşitli kuruluşların özellikle genç girişimcilere büyük destekler verdiğini anlattı. Gençlerin sadece memuriyet popülasyonuna kapılmaması gerektiğini savundu.

  ‘Gençlerin Bir Çift Lafı Var’ program kuşağının son konuğu İYİ Parti Gençlik Kolları Başkanı Av. Yağmur Yasemen Tuğlacı oldu.

  Tuğlacı, genç işsizlik ile ilgili tartışmalara “Günümüzün ekonomik şartlarından ötürü üniversitede bir gencin eğitim masrafları orta gelirli bir ailenin zor alından kalktığı bir durum. Okumak zor, Yurt bulmak zor, özel yurtlar çok fahiş fiyatlarda. Onun dışında okurken bazı materyallere ihtiyaç olan bölümler var onların destekleri çok az öğrenci kredi borçlarının faizli bir şekilde ödemek çok zor.  Tüm bunların dışında güçlükle eğitimini tamamladıktan sonra birde meslek edinme aşaması var.  Liyakatsizlik hepimizi çok etkiledi.  Devlet memurluğu ekonomiden dolayı hepimizin istediği bir şey ama herkesin seçilebileceği bir durum değil. Çünkü mülakatların devam ettiği süreçlerde ilgili birim ve kişilere ulaşamadığınız takdirde bazı meslekleri yapabilme imkânınız yok.” İfadelerini kullandı.

  GENÇ GİRİŞİMCİLERE DESTEK AZ

  Gençlerin meslek seçimlerinin para odaklı olduğu bir dönem olduğunu belirten İYİ Parti Gençlik Kolları Başkanı Yağmur Yasemen Tuğlacı “Bir tane genç girişimci arkadaşımız vardı. 150 bin civarında bir yatırımın içerisine girme mücadelesinde iken devletten aldığı destek sadece 5 bin TL yani genç girişimcilerin muhakkak desteklendiği bir dönemdeyiz ama biz o destekleri gören tarafta değiliz” ifadelerini kullandı. (BORA TÜFEKLİ)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler