• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Hizmet Sektöründe Açık Var!

  Hizmet Sektöründe Açık Var!

  Hizmet Sektöründe Açık Var!

  SDÜ ve ISUBÜ’nün ağırlıklı olarak yüz yüze eğitim kararı almasının ardından Isparta’da esnafın bir nebzede olsa yüzü güldü. Özellikle hizmet sektörü kente gelecek olan öğrencilere daha iyi hizmet verebilmek için hazırlıklarını sürdürüyor. Ancak, hizmet sektöründe ciddi bir ‘eleman’ açığı var. 

  Isparta Yaklaşık 1,5 yıl aranın ardından SDÜ ve ISUBÜ öğrencilerini ağırlamaya hazırlanıyor. Bu durum kentte tatlı bir telaşa da sebep oluyor. Özellikle hizmet sektörü daha iyi hizmet verebilmek şimdiden kolları sıvadı. Ancak, restoran, kafeterya gibi hizmet sektöründe yaşanan elaman açığı da bir hayli dikkat çekiyor.

  Isparta’da pandeminin başladığı 2020 yılının Mart ayından bu yana üniversitelerde yüz yüze eğitimi verilmiyor. Kentte bulunan Süleyman Demirel Üniversitesi ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi bu süreci uzaktan eğitimle geçirdi. Ancak normalleşme takvimi kapsamında aşılamanın artmasıyla birlikte kentteki 2 üniversitede de 2021-2022 yılı eğitim öğretim yılı yüz yüze gerçekleştirilecek. Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte yaklaşık 11 bin öğrenci Isparta’daki üniversiteleri tercih etti. Bu rakamla birlikte kentte bu yıl yaklaşık 80 bin öğrencinin eğitim öğretim görmesi bekleniyor.

  Isparta’da fastfood üzerine hizmet veren işletmeci İlyas Arslan, “Pandeminin kötü etkilerinden kurtulmak için tedbirler ışığında yüz yüze eğitime geçilmesini destekliyoruz. Çünkü gerek eğitim açısından, gerekse ekonomi açısından geç alınmış bir karar bile diyebilirim. Biz esnaflar pandemi sürecinde çok yıprandık. Kardan çok zararına çalıştık. Bu yüzden öğrencilerin gelecek olması bizi çok mutlu etti. Isparta zaten öğrenci şehri, onların olmadığı zamanlar bir sürü apart boşaltıldı, bir sürü elaman işsiz kaldı. Her anlamda zarara uğradık” dedi.

  Esnafın bugün en önemli sorunlarından birinin eleman sorunu kaydeden Arslan, “Tabi şuan esnafında en büyük sıkıntısı ne derseniz; kesinlikle elaman sıkıntısı. Çünkü daha üniversite açılmadan bile öğrenciler konaklama yeri aramak için akın akın gelmeye başladı. İşler yoğunlaştı ve yetiştirmekte sıkıntı çekiyoruz. Bu durum bizim için sıkıntı olsa da yine de mutluyuz.” Şeklinde konuştu.

  Kapanmanın kötü etkilerinden söz eden işletmeci İlyas Arslan “Şuan korana virüsün ilk çıktığı zamanlar kadar tehlikeli olmadığını ben ve benim gibi birçok insan düşünüyor. Çünkü tıp artık bu hastalıkla nasıl mücadele edileceğini öğrendi. Yaptırılan aşıların korunurluluğu da arttığı için devletimiz artık kolay kolay eskisi gibi tam kapatmaya yönelik önlemler alacağını düşünmüyorum. Alsa bile esnafın kapanmalara karşı tecrübesinden ötürü b planı yaptığını ve ilk acemi çaresizliğimize döneceğimizi düşünmüyorum. Ve o günlere geri dönmemek için aşı konusunda duyarlı olmamız gerektiğini de söylemem lazım” Dedi. (TUĞBA SEREL)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler