• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Hıfzıssıhha Kurulundan Mutasyonlu Virüs Kararı

  Hıfzıssıhha Kurulundan Mutasyonlu Virüs Kararı

  Hıfzıssıhha Kurulundan Mutasyonlu Virüs Kararı

  Isparta İl Hıfzıssıhha Kurulu Vali Ömer Seymenoğlu başkanlığında toplandı. Toplantıda mutasyonlu virüse yakalanan hastaların izolasyon süreci ile ilgili kararlar alındı.

  Vaka artışının önüne geçmek için mutasyonlu virüs ile enfekte kişilerin ve temaslılarının tespit edilmesi ve izolasyonlarının sağlanması için alınan kararlar şöyle; “Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında toplum sağlığını korumak, salgının yayılım hızını kontrol altında tutmak ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetmek amacıyla pek çok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

  Son dönemde İngiltere dışındaki Danimarka, Brezilya ve Güney Afrika’daki Covid-19 vakalarında da mutasyon görüldüğü tespit edilmiştir.

  Ülkemizde de bu ülkelerden gelmiş kişilerden PCR testi ibraz etmeleri istenilmektedir. Ayrıca mutasyonlu virüsün Ülkemizde yayılıp yayılmadığını test etmek için günlük alınmış PCR numunelerinin belli bir kısmına mutasyonlu virüs kiti çalışması yapılmaktadır. Çalışma sonucunda mutasyon şüphesi olan numuneler Ankara Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarına gönderilmektedir.

  Ülkemizde vaka artışının önüne geçmek için mutasyonlu virüs ile enfekte kişilerin ve temaslılarının tespit edilmesi ve izolasyonlarının sağlanması önem arz etmektedir.

  Bu kapsamda;

  1- İlimizde, İngiltere mutasyonu dışındaki kalan tüm mutasyonlu virüs ile enfekte olduğu tespit edilen ve tüm temaslılarının şüpheli olması sebebiyle, mutasyonlu virüs test sonucu bekleninceye kadar kişilerin genel durumları kötü ve müdahale ihtiyacı varsa Isparta Şehir Hastanesinde, genel durumları iyi ise İlçelerimizdeki vakalar dahil İngiltere mutasyonu hariç mutasyonlu vakaların Murat Hüdavendigar KYK Yurdunda izole edilmesine,

  2- İngiltere mutasyonlarının genel durumlarının iyi olduğu durumlarda evlerinde izolasyonlarına devam edilmesine, genel durumlarının kötü ve müdahaleye ihtiyacı varsa vakaların İlimiz içerisinde bulunan tüm kamu ve özel hastanelerde izole ve tedavi edilmesine,

  3- İlçelerimizden İngiltere mutasyonu hariç diğer mutasyonlu vakaların Murat Hüdavendigar KYK Yurduna nakillerinin Sağlık Müdürlüğünce yapılmasına” (BORA TÜFEKLİ)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler