• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Hıfzıssıhha Kurulu Noktayı Koydu!

  Hıfzıssıhha Kurulu Noktayı Koydu!

  Hıfzıssıhha Kurulu Noktayı Koydu!

  ALKOL SATIŞI YASAK!

  Tam kapanmayla birlikte tartışmalara sebep olan alkol satışı yasağı konusuna Isparta İl Hıfzıssıhha Kurulu aldığı kararla son noktayı koydu. Vali Seymenoğlu başkanlığında toplanan kurul, kısıtlama sürecinde tekel bayilerin kapalı kalmasını ve bakkal, market ve büfe gibi işletmelerde alkol satışına izin verilmemesine karar verdi.

  Tam kapanma sürecinde alkol satışına izin verilip verilmeyeceği konusu tartışmalara sebep olmuştu. Muhalefet yasağın Anayasaya aykırı olduğunu savunurken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, genelgenin net olduğunu belirtmişti.

  Tartışmalara, Cumartesi günü Vali Ömer Seymenoğlu başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu son noktayı koydu.

  Isparta İl Hıfzıssıhha Kurulu aldığı kararla, kısıtlama sürecinde tekel bayilerin kapalı kalmasına ve market, bakkal, büfe gibi işletmelerin de alkol satışına izin verilmemesine karar verdi.

  Alınan karar kamuoyuna şöyle duyuruldu;

  “26.04.2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar uygulanmak üzere “Tam Kapanma” kararı alınmış, tam kapanma döneminde uygulanacak temel usul ve esaslar İçişleri Bakanlığının 27.04.2021 tarih ve 7576 sayılı Genelgesiyle belirlenmiş ve İl Hıfzıssıhha Kurulunun 27.04.2021 tarih ve 2021/26 sayılı Kararı ile duyurulmuştu.

  Bu kapsamda, 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19:00’dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05:00’e kadar sürecek olan Tam Kapanma Döneminde;

  1- İlimiz genelinde bulunan tekel büfelerinin kapalı tutulmasına,

  2- Market, bakkal, büfe gibi yerlerde alkol ürünü satışı yapılmamasına,

  Yukarıda alınan kararların ivedilikle planlanmasına/uygulanmasına, tüm kolluk ve belediye zabıtası birimleri ile ilgili kurum ve kuruluşlarımız tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına,

  Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,

  Alınan bu kararın bilgi için Valilik Makamına; gereği için Belediye Başkanlığına, tüm Kaymakamlıklara ve İlçe Belediye Başkanlıkları ile ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilmesine oybirliği ile karar verilmiştir” (BORA TÜFEKLİ)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler