• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Eğirdir’de Mantar Odaları Dikkat Çekiyor

  Eğirdir’de Mantar Odaları Dikkat Çekiyor

  Eğirdir’de Mantar Odaları Dikkat Çekiyor

  Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök hafta sonu Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıdoğan’la birlikte kültür mantarcılığı yapan aileleri ziyaret etti.

   

  Her şey 2006 yılında dönemin İl Genel Meclisi Üyesi Başkan Veli Gök’ün verdiği önerge ile İl Özel İdaresi desteği ile Serpil Köyünde 13 aileyle başlamıştı. Daha sonra başta Sarıidris olmak üzere tüm köylerimizde ve Isparta genelinde kültür mantarcılığı yaygınlaştı ve ailelerin geçim kaynağı oldu. Şu anda beyaz altın olarak bilinen kütür mantarı Isparta genelinde yıllık 15 bin tonla söz sahibi oldu.

  Hafta sonu kısıtlamalarında Başkan Veli Gök ve Eğirdir Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıdoğan mantar üreticilerini tek tek ziyaret ederek istişarelerde bulunarak üretim hakkında bilgiler aldı.

  Mantarhanelerin aileler ve komşularına da maddi olarak fayda sağladığı görüldü. Hatırlanacağı üzere Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu’nun talimatları ile geçtiğimiz günlerde İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mahmut Zadeoğlu’nun görevlendirdiği teknik ekip Eğirdir Serpil Köyünde teknik incelemelerde bulunmuştu. Kültür Mantarı üreticilerinin kompost ve hammadde sorunu çözüldüğünde ilçemize maddi olarak büyük katkı sağlanacak.

  Köylerden sonra İlçe merkezinde de mantar odalarının kurulmaya devam etmesi dikkatlerden kaçmıyor. Kültür mantarı üreticilerinin yaptıkları işten memnun olmaları Başkan Veli Gök’ü oldukça sevindirdi ve mutlu etti.

  Üreticilerle sohbet eden Başkan Veli Gök ve Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıdoğan onların sıkıntılarını ve isteklerini dinleyerek istişarelerde bulundular. (Eğirdir Belediyesi Basın Bürosu)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler