• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Eğirdir Gölü’nde Kırmızı Alarm

  Eğirdir Gölü’nde Kırmızı Alarm

  Eğirdir Gölü’nde Kırmızı Alarm

  Su kodunda 50-60 santim azalma var.

  Türkiye’nin önemli tatlı su kaynaklarından biri olan Eğirdir Gölü’nde su çekilmeleri her geçen yıl daha da artıyor. Eğirdir ve Kovada Gölü Çevre Koruma Birliği EKO-BİR Müdürü Süleyman Can, son bir yılda göldeki su kodunun 50-60 santim azaldığını söyledi. Uzmanlardan ise uyarı üzerine uyarı geliyor.

   Türkiye’nin yedi renkli gölü olarak bilinen Eğirdir Gölü’nde su kayıpları kritik seviyelere yaklaşıyor. Eğirdir ve Kovada Gölü Çevre Koruma Birliği EKO-BİR Müdürü Süleyman Can, “Eğirdir Gölü su kodunun 17 Mart 2021 tarihi itibariyle, 915 metre 81 santim. Su israfının minimize edilmesi için gerekli çalışmaların bir an önce başlatılması gerekmektedir” dedi.

  Eğirdir Gölü su kodunun 17 Mart 2021 tarihi itibariyle, 915 metre 81 santim olduğunu belirten EKO-BİR Müdürü Süleyman Can “Meteoroloji tahminlerine göre Mart ayı yağışları ay sonuna kadar devam edeceği görünüyor. Buna rağmen Nisan ayı verilerinin geçen 2020 yılına göre 50-60 cm. altında seyredeceğini tahmin ediyoruz. Yani geçen yıl 15 Nisan’da Göl Kotu 916,66 iken, bu yıl 916,10 olabileceğini düşünüyoruz.Su kullanımının iyi değerlendirilmesi gerekmekte ve su israfının minimize edilmesi için gerekli çalışmaların bir an önce başlatılması gerekmektedir” dedi.

  Öte yandan, aşırı kirlilik ve su kaybının yaşandığı Eğirdir Gölü’nün en dar kısmı olan Kemer Boğazı’nın 1,8 kilometre olan genişliği, kuraklık nedeniyle 1,2 kilometreye düştü.

  Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, “Böyle giderse gölün bu kısmı tamamıyla kuruyacak ve Eğirdir iki göl haline dönüşecek” uyarısında bulundu.

  Dr. Erol Kesici, Eğirdir Gölü’nün, kimyasal ve sanayi atıklar ile aşırı su alımı, gölü besleyen kaynakların engellenmesi gibi nedenlerden dolayı hızla kirlendiğini ve su kaybı yaşadığını vurguladı.

  Özellikle elma bahçeleri başta olmak üzere tarım arazilerinde kullanılan kimyasal atıkların göle ulaşıp ciddi kirlilik yaşanmasına neden olduğunu belirten Dr. Kesici, bu sebeple son günlerde gölde köpürmeler görülmeye başlandığını aktardı.

  YÜZEY ALANINDA CİDDİ AZALMA VAR

  En son ağustos ayında gölün birçok noktasında ölçümler yapan Dr. Erol Kesici, 520 kilometrekare olan göl yüzeyinin, geçen yılki ölçümlerde ortalama 84 kilometrekare kayıpla 436 kilometrekareye, su seviyesinin de ortalama 16 metreden 6 metreye düştüğünü belirledi. Ağustos ayında yeni bir ölçüm daha yapan Dr. Kesici, göl yüzeyindeki kaybın 100 kilometrekareye yaklaştığını ifade etti.

  Vahşi tarımsal sulamaya karşı uyarılarda bulunan Dr. Kesici, yoğun tarımsal sulama dönemi sonrasında kasım ayında yeni ölçümler gerçekleştirdi. Dr. Kesici, bu ölçümlerde ise göl yüzeyindeki kaybın 110 kilometrekareye yükseldiğini ve göl yüzeyinin 410 kilometrekareye kadar düştüğünü açıkladı. Dr. Kesici, göldeki ortalama su seviyesinin ise 4 metrenin altına indiğini dile getirdi.

  KEMER BOĞAZI’NDAKİ GENİŞLİK

  1,2 KİLOMETREKAREYE DÜŞTÜ

  Su kaybı ve kurumanın en etkili gözlemlendiği yerlerden birinin de gölün en dar noktası olan Kemer Boğazı mevkii olduğunu söyleyen Dr. Kesici, “Eğirdir Gölü’nün Hoyran çanağı ve Eğirdir çanağı arasındaki, gölün en dar kısmı olan Kemer Boğazı önceki yıllarda 1,8 kilometre genişliğinde iken, gölün en fazla koyu kuruması (göl yüzeyinin daralması) ve su seviyesi azalan kısmında karşıdan karşıya yüzmeden araçsız geçmek mümkün oldu. Ancak bataklık nedeniyle tehlikeli, iki kıyı genişliği 1,2 kilometreye kadar geriledi” dedi.

  GÖL İKİYE BÖLÜNEBİLİR

  Gelendost- Yenice ile Senirkent- Akkeçili arasındaki Kemer Boğazı’nın kurumasıyla kamışlık, sazlık istilasına uğradığına da dikkat çeken Dr. Kesici, kuruma devam ederse gölün bu noktadan ikiye bölünme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

  Dr. Kesici, “1,2 kilometreye düşen alanda doğudan batıya teknelerin geçmesi adeta imkansızlaştı. Buralarda su seviyesinin yer yer 1 metrenin altına düşmesi ve alanın aşırı sazlıkla kaplanması nedeniyle balçık ve bataklık alanlar giderek arttı” diye konuştu.

  Önlem alınmadığı takdirde Eğirdir Gölü’nün Kemer Boğazı’ndan ikiye bölüneceğini ve iki ayrı göle dönüşeceğini vurgulayan Dr. Kesici, “Doğal göllerin bu şekilde bataklık ve balçıklaşması, göllerin evriminde en son basamak olup, bitki artışıyla birlikte her iki kesimde önceki yıllara göre yüzlerce metre çekilen alanlar büyük bir yoğunluğu oluşturuyor. Gölün kuzey kısmının kuruması ve bataklıklaşması göldeki kirliliğin artmasına da neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.

  BALIKÇILAR İSYAN EDİYOR

  Dr. Kesici, “Bilhassa Hoyran kesimindeki balıkçılar, tekne motorlarının pervanelerine bitkilerin dolaşması sonucu, çalıştıramadıkları, bazı kesimlerde sırıkla hareket ettirebildikleri ve teknelerini daha ileriye bırakmak zorunda kaldıkları için isyan ediyor. Eskiden kıyıya ulaşma zamanı diye bir şey yokken, şu an yarım saate kadar bir sürede ve yükle birlikte bataklıkta yürüyorlar” diye konuştu.

  ÇALIŞMALAR, GÖLDE KALAN SON CANLI VARLIKLARI BİLE YOK EDEBİLİR

  Göl dibinde biriken kimyasal ve sanayi atık sebebiyle biriken dip çamurlarının çıkarılması ve temizliğinin mutlaka bilim insanlarının yönetiminde, mekanik ve biyolojik yöntemlerle yapılması gerektiğini anlatan Dr. Kesici, “Son günlerde göl çevresi ve kıyılarında temel açma, hafriyat ve iş makineleriyle yapılan çalışmalar gölde kalan son canlı varlıkları bile yok edecek özelliğe sahip. Bu nedenle buradaki temizlik, İzmit, Haliç göllerindeki gibi yapılmalı” dedi. (BORA TÜFEKLİ)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler