• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Devletle Vatandaş Arasındaki Köprü

  Devletle Vatandaş Arasındaki Köprü

  Devletle Vatandaş Arasındaki Köprü

  19 Ekim Muhtarlar Günü Eğirdir’de de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Programda konuşan Kaymakam Adem Çelik, muhtarlara seslenerek “Vatandaşlarımıza ulaşma noktasında kurduğunuz köprü görevi dolayısıyla da çok büyük hizmet gerçekleştiriyorsunuz” dedi.

  19 Ekim Muhtarlar Günü kutlama programı dün saat 10.00’da Atatürk Anıtına köy ve mahalle muhtarlarının çelenk sunması ile başladı. Programa Eğirdir Kaymakamı Adem Çelik, Belediye Başkanı Veli Gök, Özel İdare Müdürü Selim Müftüler, Emniyet Müdürü Ayhan Zarif, Jandarma Komutanı Yüzb. Fatih Türkmen, İl Genel Meclisi Üyeleri, Belediye Meclisi Üyeleri, Daire Müdürleri, köy ve mahalle muhtarları katıldı.

  Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmaları yapan Yeni Mahalle Muhtarı Özer Öztürk; ‘Geçmişi 1829 yılına dayanan muhtarlık kurumu ülkemizde yerel demokrasinin en eski örneğini oluşturmaktadır. Muhtar, mahalle sakinlerinin gönüllü katılımıyla ortak ihtiyaçları belirlemek, yaşam kalitesini yükseltmek, kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilişkilerini yürütmek, görüş bildirmek ve kanunla verilen diğer görevleri yapmakla yükümlüdür.

  Vatandaşlara hizmet götürme noktasında muhtarlarımız zincirin en önemli halkasıdır.

  Tüm muhtar arkadaşlara teşekkür eder, bu yıl yedinci kez kutlanan muhtarlar gününü tebrik eder, saygı ve selamlarımı sunarım.’ dedi.

  Daha sonra Yazla Mahallesi Sabancı Öğretmen Evi Yazlık Bahçe’de tertip edilen toplantıda konuşan Eğirdir Kaymakamı Adem Çelik yaptığı konuşmada; “Hepinizin bildiği gibi muhtarlarımız yerelde bizlerin eli kolu ayağı, vatandaşlara ulaşma noktasında çok önemli kaynak. Ve yerel demokrasimizin de seçilmişler olarak nüvesini oluşturan çekirdeğini oluşturan birimlersiniz. Vatandaşlarımıza ulaşma noktasında kurduğunuz köprü görevi dolayısıyla da çok büyük hizmet gerçekleştiriyorsunuz. Sizlerde bizler gibi 7/24 çalışıyorsunuz. Köylerinizin, mahallelerinizin problemlerini, devlet kurumlarıyla olan ilişkilerini, iletişimlerini sizler sağlıyorsunuz. Şüphesiz ki muhtar olmanın bu anlamda büyük zorlukları olabilir. Ama aynı zamanda muhtar olmanın o köyde o mahallede sizlere kazandırdığı ve vatandaşlarımızın sizler sayesinde işini kolaylaştırma noktasında çok büyük bir anlamı da önemi de var dolayısıyla biz hem muhtarlık durumuna çok önemsiyoruz ve aynı zamanda Eğirdir ilçemizdeki bütün mahallelerimizde bütün ölülerimizi muhtarlarına da bu anlamda önemsiyoruz değer veriyoruz sizlerin bizlere ulaştırdığı talepleri diğer kurumlardaki arkadaşlarımız vasıtasıyla bir an önce çözme noktasında bizler de gayret gösteriyoruz tabii imkanlar ölçüsünde bunları gerçekleştirmeye çalışıyoruz bazılarını hemen gerçekleştiremiyoruz bağışına biraz uzun zamana yayıyoruz kısa orta ve uzun vadeli problemleri ama bunları önemli olan zaman içerisinde hep birlikte çözüme kavuşturma noktasına adım atıyor olmak sonra içine ben sizlere bu anlamda iyi bir ilçemizde göstermiş olduğunuz çabalardan ve gayretler den dolayı çok teşekkür ediyorum emeklerinize sağlık diyorum tekrar muhtarlar gününüzü kutluyorum.’ ifadelerini kullandı.

  Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök ise yaptığı konuşmada; “Gerçekten bir tarafta gönüllülük esasına dayalı olmakla beraber  çok fahri bir görev üstleniyorsunuz. Demokrasinin ilk temel taşları muhtarlıklarda atılıyor. Günün 24 saatinde gece gündüz  mahallenizde ve köyümüzde halkın  her türlü sorunlarıyla iç içesiniz. Ciddi bir mesai harcıyorsunuz biz ümit ediyoruz ki bu emekleriniz boşa gitmez ivme kazanır. Vatandaşımızın hayat kalitesinin artırılması yönünde sizlerde üzerinize düşen görevi her zaman yapıyorsunuz.  Bu vesileyle muhtarlar gününüzü kutluyor, başarılar diliyorum” dedi.

  Söz almak isteyen muhtarlar birer birer söz alarak karşılıklı istişarelerin ardından muhtarlar günü kutlama programı sona erdi.

  (EĞİRDİR BELEDİYESİ BASIN BÜROSU)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler