• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Denizdeki Bereket Cebe Yansımadı

  Denizdeki Bereket Cebe Yansımadı

  Denizdeki Bereket Cebe Yansımadı

  Sofraların aranan lezzetlerinden birisi olan balık, havaların soğumasıyla birlikte bereketini tezgahta gösterdi. Av yasağının kalkması ile birlikte balıkçılar soluğu denizde aldı.  Geçmiş yıllara kıyasla bu yıl özellikle hamside artışın olduğu belirten balıkçılar her ne kadar bu duruma sevinse de vatandaşın genel ekonomik durumu sevinçlerine gölge düşürdü.

  Sağlıkta yeri ve önemi yadsınamaz olan balığın av yasağının kalkmasıyla birlikte tezgahlarda ki bolluğu vatandaşı sevindirse de beklenilen kadar fiyatlarlar da düşüşün olmayışı hayal kırıklığına uğrattı.  Balıkçılarda bu duruma ek üzüntü duyarak, yaptıkları öngörülerde balık sezonun bu yıl bereketli olacağını ancak bu durumun sevincini artan dolar fiyatları ve gelen zamlardan ötürü çok yaşanmayacağını belirttiler. Isparta ‘da Balık işletmesi olan Hayrettin Aydoğan konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak “İnsanların balığın özellikle sezonunda tüketilmesi gerekiyor. Tıbbi bir bilgim olmasa da TV’lerde, doktorların tavsiyelerinde görüyor, duyuyoruz. Önemli bir besin zinciri. Ancak zaten ekonomimizden ötürü eve giren balık çok az iken şimdilerde daha da aza benziyor. Şuan ki açılan av sezonunda biz balıkçıların çıkan deniz mahsullerin bolluğundan yüzümüz gülse de alıcısının yüzü gülmüyor Çünkü insanların beklentisi soğuyan havalarda balık tezgahları ceplerini yakmaması yönünde ancak gel gör ki bu umudu her şeye gelen zamlar ve artan dolar fiyatları boşa çıkarıyor diyebilirim. Tabi yine de sezondan önceki balık talebiyle şuan ki talep arasında fark yokta diyemeyiz.” Dedi.

  EN ÇOK SATAN HAMSİ

  Isparta’da balıkçı işletmeciliği yapan Hayrettin Aydoğan balık tezgâhların da hamsinin bu yılda en çok artış gösteren balıkların başında geldiği bilgisini verdi. “Denizlerin kuru fasulyesi” olarak adlandırılan hamsinin bol yakalanmasıyla fiyatlar gerilemeye istenilen seviyede olmasa da gerilemeye başladı. Şuan 30 TL olan hamsi bizim hem denizde hem de tezgahta yüzümüzü güldüren balık türü. İnsanların da talebi genelde taze hamside oluyor. ” İfadelerini kullandı.

  FİYAT ARALIKLARI AŞAĞI YUKARI AYNI OLUR

  Balığın fiyattaki artışına değinen Akdoğan, balık fiyatlarının bir süre sabit kalacağını belirterek “Her sezon denizin bize verdiği hediyelerin bolluğu değişiyor ancak fiyat aralıklarının şuan ve önümüzdeki günlerde stabil izleyeceğini sadece dolar ile alınan balıkların fiyatlarında oynamalar olacağını düşünüyorum.” Şeklinde konuştu. (TUĞBA SEREL)

   

   

   

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler