• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Can Damarımızı Kaybediyoruz!

  Can Damarımızı Kaybediyoruz!

  Can Damarımızı Kaybediyoruz!

  Eğirdir Merkez Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Ayhan Küçükköse Eğirdir Gölü’nün en derin yerinin 6 metreye kadar düştüğünü ifade ederek, “Tedbirleri biran önce almazsak göl 5-6 sene sonra kurumaya mahkum edilecek” dedi.

  “Eğirdir Gölü ve Tarımsal Sulama” konulu çalıştayda Eğirdir Gölü’nün kurtarılmasıyla ilgili bir dizi tedbirler alındığını belirten Eğirdir Merkez Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Ayhan Küçükköse, alınan bu tedbirlere uyulmadığı takdirde Isparta’nın can damarını kaybedeceğimizi vurguladı.

  Göldeki su kodunun giderek düştüğü söyleyen Küçükköse, gölün bu hale gelmesinin nedenlerinin başında vahşi sulama olduğunu ifade etti. Havaların kurak gitmesinin de diğer bir neden olduğunu ifade eden Küçükköse, “Eğirdir ve çevresinde 610 bin ton elma üretiliyor. Türkiye’nin en çok elma üretilen yeri Eğirdir ve çevresi. Elma üreticileri elmalarını suluyor. Aynı zamanda Isparta içme suyu Eğirdir Gölü’nden karşılanıyor. Eğirdir Gölü’nün etrafından 6 büyük ilçe bulunmaktadır. Bu ilçelerin tarım alanları da Eğirdir Gölü’nden sulanıyor. Yaptığımız toplantıdan sonra Eğirdir Gölü’nün daha fazla kurumaması için kapalı devre damlama sulamasına geçilmesi, Isparta il bazında gerek evlerde gerekse resmi kuruluşlarda su tasarrufuna gidilmesi gibi bazı önemli tedbirler alındı. Eğer bu ve bunun gibi tedbirleri uygulamazsak Isparta’nın can damarı Eğirdir Gölü 5-6 sene sonra kurumaya mahkum edilecek ve Isparta susuz kalacak” dedi.

  Küçükköse, siyasilere ve konunun tüm bileşenlerine seslenerek, “Bunun için siyasilere, yetkililere sesleniyorum vakit kaybetmeden gerekli tedbirleri hemen uygulamalıyız. Eğirdir Gölü tatlı su gölüdür. Buradan sadece içme suyu veya tarımsal sulama karşılanmıyor. Göl yok olursa göldeki canlılık ta yok olacak. Bunun en büyük örneği ise bu seneki balık ve kerevit avının az olması” dedi.  (HASAN ÖZBEK)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler