• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Bina Sayısı Arttı Yüzölçümü Azaldı

  Bina Sayısı Arttı Yüzölçümü Azaldı

  Bina Sayısı Arttı Yüzölçümü Azaldı

  Isparta’da 2020 yılında 314 bina ve bin 455 daireye yapı ruhsatı verildi. Bu rakamlar bir önceki yılda 296 bina ve bin 255 daire olarak kayıtlara geçmişti. 2019 yılında 359 bin 323 metrekare alan ruhsatlandırılırken, 2020 yılında ruhsatlandırılan alan 313 bin 891 metrekareye düştü.  

   

   

  2020 Yılı Ocak-Aralık ayı Yapı İzin İstatistikleri açıklandı. TÜİK Antalya Bölge Müdürü Muhammet İlyas Uysal’ın açıkladığı verilere göre;  Ülkemizde belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2020 yılında bir önceki yıla göre bina sayısı %69,4, yüzölçümü %48,7, değeri %71,1, daire sayısı %68,5 arttı.

  Antalya ili 2020 yılında verilen yapı ruhsatına göre 4 bin 399  bina sayısı ile iller sıralamasında 4. sırada, 23 bin 140 daire sayısı ile 3. sırada yer aldı.

  İllere göre yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü bakımından 14,4 milyon metrekare ile İstanbul en yüksek paya sahip oldu.

  İstanbul’u, 6,4 milyon metrekare ile Ankara, 4,5 milyon metrekare ile Gaziantep illeri izledi.

  Antalya ili bu sıralamada 4,3 milyon metrekare ile 6. sırada yer alırken, Isparta ili 0,8 milyon metrekare ile 43. Sırada,  Burdur ili ise 0,7 milyon metrekare ile 49. Sırada yer aldı. Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü en düşük olan iller sırasıyla Ardahan, Artvin ve Çankırı oldu.

  Ülkemizde belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgelerinin 2020 yılında bir önceki yıla göre bina sayısı %17,4, yüzölçümü %18,9, değeri %7,8, daire sayısı %19,0 azaldı.

  Antalya ili 2020 yılında verilen yapı izin belgesine göre 3 097 bina sayısı ile iller sıralamasında 5. sırada, 20 335 daire sayısı ile 6. sırada yer aldı.

  İllere göre yapı kullanma izni verilen yapılarda yüzölçümü bakımından 19,3 milyon metrekare ile İstanbul en yüksek paya sahip oldu. İstanbul’u 10,5 milyon metrekare ile Ankara, 5,6 milyon metrekare ile İzmir izledi. Antalya 3,4 milyon metrekare ile 7. sırada yer aldı. Isparta’da 0,5 milyon metrekare ve Burdur’da 0,4 milyon metrekare olarak gerçekleşti. Yapı kullanma izni verilen yapıların yüzölçümü en düşük olan iller sırasıyla Bayburt, Ardahan ve Şırnak oldu.

  EKONOMİNİN GENEL DURUMUNDAN EN KOLAY ETKİLENEN SEKTÖR  

  İnşaat sektörü, yatırımlarla doğrudan ilgili olması nedeniyle ekonominin genel durumundan kolayca etkilenebilen bir sektördür. Fabrika, atölye, imalathane, mağaza, dükkan gibi işyerlerinin faaliyet olarak ekonomiye kazandırılması, ihtiyaç duyulan mekanların yapımı ile mümkündür. İnşaat sektörünün üretimi, genel ekonomik yapıdaki değişim hakkında da önemli bilgiler vermektedir. Ülkemizde, inşaat sektörünün en önemli faaliyeti olan konut üretimi; şehirleşme, halkın barınması, istihdam gibi sosyal konuları da kapsadığından, sektörün gelişimi sosyo–ekonomik yapının da gelişiminin göstergelerinden birini oluşturmaktadır.

  Yapı izinleri Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) üzerinden yetkili idarelerce adres eşleştirmesini yaptıktan sonra düzenlenmektedir. UAVT üzerinden yapı izni düzenlenme sistemi, İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir tebliğ ile 1 Temmuz 2007 tarihinden itibaren UAVT dışında yapı izni düzenlenmesini yasaklanmıştır. Sistemin sorumluluğu ilk başlarda TÜİK’te kalmış, sistemin yaygınlaşmasını müteakip 2009 yılının sonunda ise İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne (NVİGM) devir edilmiştir. Bu tarihten sonra TÜİK sistemin bir kullanıcısı durumuna gelmiştir. UAVT üzerinden yapı izni düzenleyen yetkili idareler kontrol amaçlı olarak, herhangi bir sebeple yapı izni düzenleyemeyip eski formatta form düzenleyen yetkili idareler ise yapı izinlerinin bir nüshasını TÜİK Bölge Müdürlüklerine göndermektedir. Eski formatta olup UAVT üzerinden düzenlenmeyen yapı izinlerinin veri girişi TÜİK bölge müdürlükleri tarafından merkez tabanlı bir local web programı üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca bölgemüdürlüklerimiz UAVT üzerinden düzenlenip TÜİK’e bir nüshası gönderilen yapı izinlerinin onay kodu olmayanlarının bülten numaralarını kontrol amaçlı olarak merkeze bildirmektedirler. (BORA TÜFEKLİ)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler