• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Biliyoruz, Biz değiştirebiliriz, Biz Değiştireceğiz!

  Biliyoruz, Biz değiştirebiliriz, Biz Değiştireceğiz!

  Biliyoruz, Biz değiştirebiliriz, Biz Değiştireceğiz!

  Öğrenci Sendikası Isparta Temsilciliği, 17 Kasım Uluslararası Öğrenci Günü sebebiyle Eğitim Sen Isparta Şubesinde bir basın toplantısı düzenledi. Yapılan açıklamada öğrencilerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekildi.

  17 Kasım Uluslararası Öğrenci Günü sebebiyle Öğrenci Sendikası Isparta Temsilciliği tarafından bir basın açıklaması düzenlendi. Eğitim Sen Isparta Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında öğrencilerin yaşadıkları sorunlar gündeme getirildi.

  Açıklamada; “17 Kasım Uluslararası Öğrenciler Günü’nü Türkiye’de öğrencilerin sorunlarına karşı mücadele sesini yükselttiği bir gün olarak tanıtmak ve kamuoyunun bu sorunlara dikkatini çekmek amacıyla bugün burada, bir aradayız.

  EĞİTİM SİSTEMİ NİTELİKSİZ

  Biz; niteliksiz bir eğitim sisteminin içinde, ezberci bir sınav sisteminde başarılı olmaya çalışan, başarılı olsa bile genç işsizliğin tarihimizin rekor seviyelerine ulaştığı ülkemizde geleceksizlik sarmalından kurtulamayan milyonlarca öğrenciyiz. Yurtdışında kuryelik yapmakla Türkiye’de avukat, mühendis, doktor olmak arasında kalan, KYK borçları bir an olsun peşini bırakmayan, yemekhanede beslenemeyen ve kalacak yeri olmayanlarız.

  Bugün Türkiye’de her öğrenci, potansiyel bir işsiz adayı haline gelmiştir. Avukat olma hayaliyle okul bitirenlerin 1500 lira maaşla hukuk bürolarında çalıştığı, geleceğin sanatçılarının geçinemeyeceğini düşündüğü için okulu bıraktığı, lise öğrencilerinin sınav stresinden yaşamına son verdiği bir eğitim sistemi vardır Türkiye’nin. Bu da yetmezmiş gibi öğrenciler hakkını aradığında, “Barınamıyoruz, beslenemiyoruz, geçinemiyoruz” dediğinde ülkemizde en ağır suçları işleyenlere uygulanmayan müdahaleler öğrencilere uygulanmaktadır.

  SORUNLARI BİZ ÇÖZECEĞİZ

  Bugün kamuoyuna duyurduğumuz 17 Kasım raporumuzda, birbirinden değerli kurumların araştırmaları ve görüşleri doğrultusunda Türkiye’de öğrencilerin hangi koşullarda yaşadığını en detaylı biçimde ele almaya çalıştık. Gerçekleri olduğu gibi anlattık, görünen yalnızca buzdağının yüzeyidir dedik. Bugünden sonra öğrencilerin hayatını daha yaşanılır kılabilecek her türlü adımın öncüsü olmak için bu rapor ile kapı kapı gezeceğiz, sorunlarımızı anlatacağız. Ve çok iyi bildiğimiz bir şey daha var ki bu sorunları başkaları değil, biz çözeceğiz.

  HİÇ BİR ÖĞRENCİ YALNIZ KALMAYACAK

  Birbirimizden başka gidecek yerimiz, mücadeleden başka çaremiz olmadığı için Öğrenci Sendikası’nı 2019 yılının Kasım ayında kurmaya karar verdiğimizde “Hiçbir öğrenci yalnız kalmayacak!” diyerek söz vermiştik. Bir kez daha görüyoruz ki işsizliğin, yoksulluğun, geleceksizliğin karşısında yalnız olmamak dışında bir çaremiz yok. Çünkü öğrenciler kendi hayatlarını derinden etkileyen olgulara karşı mücadele etmediğinde, “Bu da gelir geçer” dediğinde kaybediyor. Eğer Melih Bulu Boğaziçi’nde karşımıza kayyum rektör olarak çıktığında sussaydık, yemekhanelerde üst üste zamlar uygulanmaya çalışıldığında sussaydık, online sınavlarda kamera ile gözetleneceğimiz söylendiğinde sussaydık bugün zaten çok az kalmış olan haklarımızın daha da azına sahip olacaktık.

  Biz, kendi yaşamımız üzerinde söz hakkımız olsun diye konuşmaya devam edeceğiz. Sen, ben ile olmayacağını bildiğimiz için “Biz” olmaya, “Biz değiştirebiliriz!” demeye, bir araya gelmeye devam edeceğiz. Türkiye’nin öğrenciler için bir cehenneme dönüşmesine, yoksulluğun ve geleceksizliğin kara bulut gibi üzerimize çökmesine engel olmak için mücadeleyi yükselteceğiz.

  Bugünü dünden, yarını bugünden farklı kılmak için, fark yaratmak için yürüyeceğiz.

  Hiçbir sıra arkadaşımızı geride bırakmadan, yalnız bırakmadan yürüyeceğiz.

  Biliyoruz, Biz değiştirebiliriz, biz değiştireceğiz!” denildi. (BORA TÜFEKLİ)

   

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler