• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > “Artık kusur yayada olmayacak”

  “Artık kusur yayada olmayacak”

  “Artık kusur yayada olmayacak”

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kızılcahamam’da düzenlenen Açık Kapı Eğitim Programı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, özellikle 2013’ten itibaren arka arkaya şiddetli hamlelere maruz kaldığını, ülkeyi tümden yormak ve yıpratmak istenen bir sürecin yaşandığını belirterek, “Bunlar, esasen küresel bir hesaplaşmanın içinde payı ve yeri olan hadiselerdir” değerlendirmesinde bulundu.

  “YAYA ÖNCELİKLİ TRAFİK”

  Türkiye’nin bu sırada hükümet modelini değiştirmek gibi zorlu bir adımı başarıyla attığını, bunun içeriden ve dışarıdan çok ciddi itirazlara, örtülü veya açık baskılara rağmen hayata geçirildiğini vurgulayan Soylu, yeni dünya düzeninin hızlı karar almayı, etkin ve verimli bir devlet yapısını, vatandaş odaklı bir kamu düzenini zorunlu kıldığını söyledi.

  Soylu, trafik cezalarının artırılmasını öngören teklifin, TBMM Genel Kurulunda kabul edilmesine de değinerek, şunları kaydetti: “Kanunlar çıkabilir ama işin esasının eğitim olduğunu bilmeliyiz. Anaokulundan başlayarak. Yaya masumdur, arabalı olan avantajlıdır ve güçlüdür. Altında bir motor var. Etrafı donatılmış bir araç var. Yayanın bir bedeni iki de ayağı var. Bütün dünyada bütün ülkeler yaya öncelikli trafiği seçmektedir. Bizde de sağa bakacağız, sola bakacağız tekrar sağa bakacağız adımımızı da öyle atacağız. Tedbiren doğrudur. Ama bunun hukuki karşılığı şudur; eğer yaya geçidinden kendisine ayrılan zamanlar içinde geçmemişse ve bir kaza olmuşsa kusur payı ona da verilir. Türkiye bu sabah itibarıyla bir devrime imza attı. Devrim şu çok açık ve net. Artık Türkiye’deki trafik, yaya öncelikli bir trafik olarak kanun çerçevesi içerisine alınmıştır. Artık kusur yayada olmayacaktır. Yaya geçişini gören araç sürücülerinin tamamı dikkatli olmak ve aynı zamanda oradan geçen yayaya hangi şartta olursa olsun öncelik vermek zorundadır. Bu modern ülkelerin en önemli kurallarından biridir” dedi.

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler