• Eğirdir Akpınar Gazetesi
  Haberler> > Arıtma Tesisi Sorunu BAKA Raporunda

  Arıtma Tesisi Sorunu BAKA Raporunda

  Arıtma Tesisi Sorunu BAKA Raporunda

  BAKA tarafından hazırlanarak yayımlanan TR61 Bölgesi Çevresel Durum Değerlendirme Raporu’nda Eğirdir Gölü’nü etkileyen çevresel etkenler içerisinde Yalvaç’ın arıtma sorununun çözülmesi gerekliliğine vurgu yapıldı.

  BAKA tarafından hazırlanan TR61 Bölgesi Çevresel Durum Değerlendirme Raporu, bölgenin mevcut durumunu inceleyerek çevresel sorunların çözümleri hakkında resmi kurumlar tarafından yayımlanan raporlar, akademik çalışmalar, çalıştaylar vb. kaynaklar ışığında öneriler sunuyor. Raporda; bölgenin çevresel anlamda mevcut durum analizi yapılarak, bölge kapsamına giren havzalar ve sınırları hakkında bilgiler verildiği kaydedildi.

  Çevresel analiz yapılırken TÜİK ve ilgili kurumların raporlarındaki verilerden yararlanılarak; içme suyu, atık su, atık, gürültü kirliliği, hava kirliliği durumları hakkında genel bilgiler verildi.

  Raporda; Eğirdir, Burdur, Salda ve Kovada gölleri ayrı ayrı başlıklarda incelenerek buralarda görülen kuraklığın ve doğal kaynaklardaki kirlilik ağırlıklı çevre sorunlarının nedenleri, bunlar hakkındaki çözüm önerileri ve yürütülmekte olan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

  “MEVCUT ARITMA TESİSİ DÜZGÜN ÇALIŞMIYOR”

  Eğirdir Gölü ile ilgili sorunların incelendiği bölümde, Evsel Atıksu Kirlilik Yükü sorunları arasında, “Yalvaç atıksu arıtma tesisinde atıksuların arıtılamadan doğrudan alıcı ortama deşarj edilmesi” sayılırken, sorunun kaynağı olarak “Mevcut arıtma tesisinin düzgün çalışmaması” gösterildi ve çözüm önerisi olarak da “Arıtma tesisi denetim ve bakımları düzenli olarak yapılmalı” önerisi sunuldu.

  “ENDÜSTRİYEL ARITMA TESİSİ YAPILMALI”

  Raporun aynı bölümünde, Endüstriyel Atıksu Kirlilik Yükü sorunları arasında “Yalvaç deri sanayiinin atıksularının arıtılmadan alıcı ortama deşarj edilmesi” sayılırken, sorunun kaynağı olarak “Bölgedeki sanayilerin atıksularını deşarj edebileceği bir endüstriyel arıtma tesisi olmaması” gösterildi ve çözüm önerisi olarak da “Yeni bir arıtma tesisi yapılmalı – Atıksuları arıtma tesisine ileten bir kolektör hat yapılmalı” önerileri sunuldu.

  Söz konusu raporda ifade edildiği gibi, Yalvaç’a bir endüstriyel arıtma tesisi kurularak hattının oluşturulması ve mevcut evsel atıksu arıtma tesisinin düzgün çalıştırılması ve denetlenmesi gerektiği tüm paydaşların dikkatine sunuldu.

  Bu rapor, bölgedeki bütün kamu kurum ve kuruluşlarıyla işletmeler için bir fizibilite niteliği taşıdığı için, ilçemizdeki söz konusu eksikliğin giderilmesi bakımından önemli bir baskı unsuru olabilecek bir veri kaynağı niteliği taşıyor.

  Yalvaç Belediyesi’nin söz konusu rapor üzerine bir açıklama yapıp yapmayacağı, önerilerle ilgili nasıl bir tavır takınacağı merakla bekleniyor. (www.ozyalvac.com)

  Etiketler:
  • Yorum ekle

  Bu haberler ilginizi çekebilir!
  Yukarı Geri Ana Sayfa
  Etiketler